Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Hala Targowa sprzedana!

Z początkiem roku, Hala Targowa zmieniła właściciela. Budynek nabył przedsiębiorca z Wielkopolski. Wartość transakcji objęta jest tajemnicą. Nie jest tajemnicą natomiast, że w budynku nadal odbywać się będzie handel, chociaż nowy właściciel nie wyklucza innych działalności.

Dziś…

Hala Targowa była w rękach Romana Staszóra od listopada 2003 roku. Piotrkowski przedsiębiorca kupił ją od miasta za sumę 1,9 miliona złotych. Równo po 18 latach, podpisał on akt notarialny na sprzedaż tego obiektu. Tym razem cena objęta jest tajemnicą handlową, a negocjacje co do zbycia Hali, trwały około pół roku. – Umówiliśmy się z panem Romanem, że publicznie nie będziemy mówić o sumie za jaką obiekt został sprzedany. Nie ma to znaczenia dla opinii publicznej, czy transakcja zamknęła się kwotą 2 milionów, 15 czy 30 milionów złotych – mówi w rozmowie z nami obecny właściciel Hali, i terenów do niej przynależnych.

Wielkopolskiego przedsiębiorcę pytamy o plany związane z obiektem. – Hala Targowa nadal pełnić będzie funkcję handlową. Największy najemca pozostaje, i z tego co wiem, planuje modernizację swojego sklepu. Nie wykluczamy, że na piętrze pojawią się nowe lokale handlowe. Być może powstanie tu siłownia. Jeśli chodzi o piwnice, to nie mamy jeszcze na tę powierzchnię konkretnych planów. Pierwsze inwestycje na pewno obejmą remont schodów, bo te są już zniszczone. W niektórych miejscach napraw wymaga także nawierzchnia. Mamy plan by odświeżyć elewację i zająć się rzeźbami oraz płaskorzeźbami znajdującymi się na budynku. – mówi przedsiębiorca.

… 18 lat temu i wcześniej

W 2003 roku piotrkowskie media szeroko rozpisywały się o sprzedaży przez magistrat tego zabytkowego obiektu. Na forach internetowych do dziś zachowały się takie wpisy:

Po 4 latach prób sprzedaży zabytkowego obiektu jakim jest Hala Targowa w Piotrkowie Trybunalskim, 6 listopada 2003 r. doszło do sfinalizowania sprzedaży. Akt notarialny w obecności notariusza podpisany został m.in. przez Romana Staszóra – piotrkowskiego kupca i Waldemara Matusewicza -Prezydenta Miasta. Hala została sprzedana za kwotę 1 mln 910 tys zł. Kwota 960 tys zł wpłynęła już do budżetu miasta, natomiast reszta 950 tys zł wpłynie do kasy miasta po uprawomocnieniu się aktu notarialnego. Właściciel Hali ma zainwestować w remont obiektu do końca 2004 roku kwotę 1mln 300 tys zł. W przypadku nie wywiązania się z umowy Staszór zapłaci karę w wysokości 2mln 600 tys zł. – donosiły w 2003 roku lokalne media.

Jak czytamy w serwisie dawnypiotrków.pl – Hala Targowa została wybudowana w połowie lat 20. XX wieku, według projektu Władysława Leszka Horodeckiego. Jest ona jedną z czterech tego typu hal w Polsce, a jedyną zachowaną i użytkowaną zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Fasady hali zdobione są betonowymi rzeźbami wykonanymi przez Zygmunta Otto z Warszawy, według projektu Jana Roszko z Krakowa. Od samego początku uznawana była za obiekt zbyt obszerny jak na ówczesne potrzeby miasta. Halę wzniesiono na planie prostokąta na gruntach dawnej Tomiczczyzny. Rzeźby na elewacji zewnętrznej są dziełem krakowianina Jana Raszki, a ich odlewów dokonał Zygmunt Otto z Warszawy. Ciężka i masywna budowla mieściła w swym wnętrzu 40 sklepów i jatek mięsnych, 160 stoisk i straganów, 16 basenów rybnych oraz fabrykę sztucznego lodu. Pierwszy remont Hala przeszła w 1933 roku, kolejny w 1977. Ostatni remont generalny przywracający budynkowi dawną świetność miał miejsce w 2004 roku. W jej obszernych podziemiach prawdopodobnie zachowała się stara sprężarka do wytwarzania lodu oraz posadzka wykładana opoczyńską ceramiką z lat trzydziestych minionego stulecia.

4.8 5 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!