reklama
Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Miażdżąca opinia wojewody w sprawie uchwał Rady Miasta dotyczących targowiska. Jedna z nich jest nieważna

Wojewoda Łódzki suchej nitki nie pozostawił na dwóch uchwałach Rady Miasta Piotrkowa dotyczących zmian na targowisku miejskim. Według Wojewody, przyjęcie uchwał przez piotrkowskich radnych było pogwałceniem zagwarantowanej polskim prawem wolności gospodarczej. Radni miejscy przekroczyli w rażący sposób przysługujące im uprawnienia, naruszając gwarantowaną Konstytucją i prawem swobodę obrotu gospodarczego i zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych. Magistrat od decyzji może się odwołać do WSA, ale Wojewoda wyraża nadzieję, że radni Piotrkowa przychylą się do argumentacji prawnej wojewody.

W tej sprawie wydano dziś komunikat. Oto jego treść:

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński poddał analizie prawnej uchwałę nr XXVII/384/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września 2020 r. zmieniającą uchwałę w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz uchwałę nr XXVII/385/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmieniającą uchwalę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, które wzbudziły kontrowersje społeczne wśród kupców i przedsiębiorców

Rada Miejska Piotrkowa Trybunalskiego ograniczyła wolność handlu na terenie wyznaczonym do handlu w ciągu ul. Targowej, wskazując grupy konkretnych produktów, które mogą być sprzedawane przez kupców. W miejscach wyznaczonych do handlu mogą być sprzedawane wyłącznie: artykuły spożywcze, rolne (warzywa i owoce) oraz ogrodnicze (m.in. kwiaty i sadzonki), zakazującym tym samym prowadzenia działalności innym przedsiębiorcom.

Wojewoda łódzki uważa, iż jest to pogwałcenie zagwarantowanej polskim prawem wolności gospodarczej. Radni miejscy przekroczyli w rażący sposób przysługujące im uprawnienia, naruszając gwarantowaną Konstytucją i prawem swobodę obrotu gospodarczego i zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych. W związku z tym Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność uchwały nr XXVII/385/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmieniającej uchwalę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakresie ograniczenia handlu na tym terenie.

W przestrzeni publicznej pojawiły się również wątpliwości i głośne niezadowolenie dotyczące ograniczeń w wyznaczaniu miejsc do prowadzenia handlu. Zdaniem Wojewody Łódzkiego uchwały tego rodzaju powinny być przyjmowane na gruncie kompromisu, co nie miało miejsca w tym przypadku. Należy wyrazić niepokój z powodu niewysłuchania licznych głosów społeczności lokalnej. Niemniej ten element uchwały zdaniem Wojewody Łódzkiego nie stanowi naruszenia polskiego prawa, lecz jedynie dobrych obyczajów strefy publicznej.

Stwierdzenie nieważności uchwały sprawia, że w sensie prawnym ta uchwała nie istnieje, a Radzie Miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, choć Wojewoda Łódzki wyraża nadzieję, że radni Miasta Piotrkowa Trybunalskiego przychylą się do argumentacji prawnej wyrażonej w rozstrzygnięciu z dnia 6 listopada 2020 r.

Czytamy w komunikacie Wojewody Łódzkiego.

3.5 4 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!