Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Ginekologia w PCMD

Co oferuje przyszłym mamom Oddział Położniczo – Ginekologiczny Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim?Oddział Położniczo – Ginekologiczny jest jedną z najprężniej rozwijających się jednostek wchodzących w skład Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD).

Kilka słów o PCMD
Główna siedziba PCMD znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Roosevelta 3. W szpitalu w ramach m.in. oddziałów: chorób wewnętrznych, położniczo – ginekologicznego, noworodków oraz dziecięcego udzielane są świadczenia całodzienne i całodobowe skierowane głównie do mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego.

Profil działalności Oddziału Położniczo – Ginekologicznego
Oddział Położniczo – Ginekologiczny jest jedynym oddziałem w Piotrkowie Trybunalskim i w powiecie piotrkowskim, który udziela świadczeń szpitalnych z zakresu położnictwa i ginekologii, patologii ciąży oraz świadczeń onkologicznych. Zakres udzielanych tutaj świadczeń medycznych w pełni odpowiada wymogom zgodnym z II stopniem referencyjności (czyli stopniem wyspecjalizowania oddziału. Ostatni, III stopień referencyjności posiadają już tylko szpitale kliniczne)

Personel
Pacjentki Oddziału  otoczone są całodobową opieką lekarza ginekologa – położnika, anestezjologów oraz opieką położniczo – pielęgnacyjną sprawowaną przez położne. W udzielaniu świadczeń zabiegowych uczestniczą także pielęgniarki instrumentariuszki oraz pielęgniarki anestezjologiczne.

Bezpłatne znieczulenie do porodu
W myśl hasła „Rodzić po ludzku” każda kobieta ma prawo do porodu bezbolesnego, w związku z dostępem do znieczulenia przy porodzie, wynikającego ze standardów opieki okołoporodowej, jaki został wprowadzony w PCMD. Nowoczesna sala porodowa wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt i aparaturę, zapewniające bezpieczeństwo matce i dziecku.

System „rooming – in”
Oddział Położniczo – Ginekologiczny stanowi integralną część z Oddziałem Noworodków, posiada sale w systemie „rooming – in”, które poprzez możliwość bezpośredniego, bliskiego kontaktu umożliwiają nawiązanie wyjątkowej więzi między matką i dzieckiem już od pierwszych chwil po porodzie.

Inne usługi oferowane przez Oddział
W Oddziale świadczone są również usługi medyczne w zakresie patologii ciąży. Są one skierowane do kobiet ciężarnych z ciążą zagrożoną porodem przedwczesnym lub poronieniem. W kompetencjach Oddziału Położniczo – Ginekologicznego znajduje się także ginekologia zachowawcza i operacyjna, w ramach której wykonywane są zabiegi z zakresu ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, w tym procedury jednego dnia. Oddział posiada także pracownię USG i KTG.

Z wizytą w Oddziale
Wizyta w Oddziale  ma na celu zapoznanie się z warunkami tam panującymi oraz poznanie personelu medycznego, który udzieli wszelkich informacji  oraz odpowie na wszystkie pytania dotyczące zarówno  porodu, jak i opieki nad mamą i dzieckiem. W celu umówienia spotkania należy kontaktować się pod nr tel. 44 645 11 53.

Poradnie „K” dla Kobiet
PCMD zaprasza do Poradni dla Kobiet, które są integralną częścią Oddziału Położniczo – Ginekologicznego i które świadczą bezpłatne usługi w zakresie poradnictwa położniczo – ginekologicznego. Poradnie te zlokalizowane są w następujących miejscach:
– Gminny Ośrodek Zdrowia w Gorzkowicach, ul. Kwiatowa 4
– Gminny Ośrodek Zdrowia w Grabicy, Grabica 55
– Przychodnia nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Roosevelta 3
– Przychodnia nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Armii Krajowej 11
– Przychodnia w Sulejowie, ul. Targowa 28
– Przychodnia w Wolborzu, ul. Sportowa 7

Profesorskie wtorki”
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet PCMD od czerwca 2018 r. wprowadziło do swojej oferty tzw. „Profesorskie wtorki”, w ramach których każda kobieta może skorzystać z bezpłatnej wizyty u wysokiej klasy specjalistów:Prof. Dariusza Samulaka – specjalisty z zakresu położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej oraz Prof. Przemysława Oszukowskiego – specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii. W ramach takiej wizyty możliwe jest także wykonanie podstawowych, ale niezwykle istotnych badań ginekologicznych, takich jak: USG, czy pobranie cytologii. Badanie USG pozwala na ocenę kondycji zdrowotnej narządów rodnych kobiety, natomiast badanie cytologiczne jest bardzo cennym badaniem w profilaktyce i diagnostyce raka szyjki macicy.

Wizyty odbywają się w Poradni „K” dla kobiet przy ul. Roosevelta 3 (w głównym budynku PCMD w Piotrkowie Trybunalskim). W celu umówienia terminu oraz uzyskania dodatkowych informacji należy dzwonić pod nr tel.: 693 555 192 lub 44 645 11 52.

Bezpłatna szkoła rodzenia
Dla przyszłych rodziców PCMD oferuje bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia, mające na celu przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem. Uczestnicy nabywają wiedzę z zakresu psychoprofilaktyki porodu, diety kobiety ciężarnej i matki karmiącej oraz karmienia naturalnego.

Więcej informacji na temat działalności PCMD oraz Oddziału Położniczo – Ginekologicznego znajdziecie Państwo na stronie www.pcmd.pl w zakładce Nasze Oddziały.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!