Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Co dalej ze szpitalem przy Roosevelta? Oświadczenia urzędów

Nadal nie wiadomo jak funkcjonować będzie szpital przy Roosevelta w Piotrkowie. Kilka dni temu NFZ ogłosił kolejny konkurs na świadczenie usług medycznych na porodówce, neonatologii i pediatrii. Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe nie porozumiały się jeszcze co do przecięcia obiektu i sprzętu, a czas ucieka.

Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego:

Nie ustajemy w wysiłkach ocalenia świadczeń dotychczas realizowanych w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Chodzi o ważne dla mieszkańców miasta i powiatu oddziały ginekologiczno-położniczy, pediatryczny i neonatologiczny, które gotów jest przejąć Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie.

Zarząd Województwa Łódzkiego wysłał do Piotra Wojtysiaka, starosty powiatu piotrkowskiego propozycję zapisów porozumienia, dotyczącego współpracy w zakresie regulacji zobowiązań wobec pracowników, użytkowania budynku oraz darowania lub użyczenia sprzętu. ZWŁ prosi jednocześnie starostę o pilne wyjaśnienie braku zgodności w pozycjach dotyczących sprzętu medycznego.

Przypomnijmy, placówka jest zadłużona na blisko 40 mln zł. Powiat piotrkowski zrezygnował z prowadzenia w PCMiD działalności szpitalnej, likwidując oddziały ginekologiczno-położniczy, pediatryczny i neonatologiczny.

Stanowisko Zarządu Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie powyższego komunikatu:

Samorząd Województwa Łódzkiego nie musi walczyć o istniejące oddziały: położniczo – ginekologiczny, noworodkowy oraz dziecięcy, ponieważ wystarczy, że podległy mu Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim (SSW) złoży ofertę w konkursie powtórnie ogłoszonym przez NFZ na realizację świadczeń z zakresu położnictwa, ginekologii, neonatologii oraz pediatrii dla mieszkańców naszego regionu. Samorząd Powiatu Piotrkowskiego zrobił wszystko, aby oferta ta mogła zostać złożona: ograniczył działalność szpitalną Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim (PCMD), zadeklarował bezpłatne użyczenie budynku, darowiznę sprzętu i uregulował sprawy pracownicze – według warunków postawionych przez Samorząd Województwa Łódzkiego w dniu 30 sierpnia 2022 r. Spełnienie „warunków” postawionych przez Urząd Marszałkowski, dzięki którym realizacja świadczeń powinna być kontynuowana na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, kosztuje więc Powiat ok. 10 mln zł, nie licząc kwoty 1,2 mln zł, jaka rocznie przypada na bezpłatne użyczenie budynku przy ul. Roosevelta. Zarząd i Rada Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim zdecydowały się ponieść te koszty w trosce o dobro pacjentów i kontynuację tych świadczeń medycznych. PCMD, dla którego Powiat Piotrkowski jest organem prowadzącym, od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi wynikającymi z niskiej wyceny świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ostatnimi czasy także spowodowanymi wzrostem płacy
minimalnej, w ślad za którą nie poszło zwiększenie finansowania dla PCMD. Do tego wszystkiego doszły jeszcze drastyczne podwyżki kosztów utrzymania placówki.

O problemach finansowych PCMD opinia publiczna była zawsze przez samorząd powiatowy na bieżąco informowana, podobnie jak organy rządowe i samorządowe oraz parlamentarzyści Ziemi Piotrkowskiej. Ze względu na pogarszającą się sytuację szpitali w całej Polsce, sprawa ta stała się przedmiotem obrad Trybunału Konstytucyjnego. Jest też wyrok w tej sprawie z listopada 2019 r. jasno mówiący, iż pokrywanie strat finansowych szpitali nie jest zadaniem, jakie powinno być realizowane przez samorządy. Do tej pory niestety wyrok ten nie jest
respektowany i w dalszym ciągu nie ma żadnych rozwiązań systemowych, które mogłyby szpitale powiatowe oddłużyć. Mimo to Powiat Piotrkowski, mając na celu dobro pacjentów i zapewnienie im świadczeń medycznych, regularnie pokrywał dług PCMD, dla komfortu pacjentów oraz kadry medycznej dokonywał remontów oddziałów szpitalnych, ale w połowie 2022 r. stanął w obliczu krytycznej sytuacji finansowej. Niska wycena świadczeń przez NFZ w odniesieniu do ich realnych kosztów, brak obiecywanych przez rząd rozwiązań systemowych spowodowały, że nie ma realnej możliwości, aby z budżetu samorządu nadal dokładać ok. 1,2 mln zł w skali miesiąca na realizację zadań związanych ze szpitalnictwem. Dlatego też, Samorząd Powiatu Piotrkowskiego, nie pierwszy już raz, zwrócił się więc w czerwcu 2022 r. do władz Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o przejęcie świadczeń szpitalnych realizowanych przez PCMD i ma nadzieję, że od 1 lutego 2023 r. będą one realizowane nadal w Piotrkowie Trybunalskim, ale już przez Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Dodatkowo, mając na względzie dobro pacjentów, ale i kadry PCMD na grudniowej Sesji Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim samorząd powiatowy postanowił, w ramach spłaty części długu za 2021 r., przekazać na rzecz PCMD 1,8 mln zł, aby podmiot ten utrzymał płynność finansową – czyli posiadał środki na bieżące utrzymanie oraz wynagrodzenia pracowników. Kolejne 1,8 mln zł zostanie przekazane na Sesji zaplanowanej na styczeń 2023 r.

Z naszych informacji wynika, że kwestia niezgodności co do przekazania niektórego sprzętu medycznego, ustalana jest na bieżąco pomiędzy zespołami roboczymi i została wyjaśniona dziś (30.12.) w godzinach porannych, między Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, a Samodzielnym Szpitalem Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Ponadto, jak udało nam się ustalić, projekt porozumienia został wysłany przez Urząd Marszałkowski 29 grudnia w godzinach popołudniowych. Kwestia niezgodności została wyjaśniona dzień później, w godzinach porannych, czyli w ciągu kilku godzin roboczych.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!