Artykuł partnerskiArtykuły SponsorowaneKulturaNadchodzące wydarzenia

Fotowoltaika – jak obliczyć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną?

Pasywne źródło energii elektrycznej w czasach niepewności rynkowej to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgamy. Aby jednak inwestycja w instalację fotowoltaiczną była opłacalna, należy jak najdokładniej obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Zbyt niska podaż energii z PV będzie niekorzystna tak samo, jak jej nadmiar. Zobacz, co trzeba wziąć pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na energię!

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej? Obliczanie zapotrzebowania

Dopasowana do potrzeb instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się już w przeciągu kilku lat. W sytuacji, kiedy ceny energii elektrycznej rosną, jeszcze chętniej szukamy rozwiązań pozwalających na uzyskanie oszczędności. Podstawą opłacalności jest jednak wybór wysokiej jakości komponentów o możliwie długiej gwarancji producenta oraz niskich wartości spadku efektywności. Kluczowym parametrem jest jednak moc instalacji PV.

Aby zabrać się za obliczanie mocy instalacji, należy na początku zweryfikować zapotrzebowanie energetyczne budynku. Statystycznie roczne zapotrzebowanie energetyczne dla domu średniej wielkości wynosi ok. 4-5 tys. kWh. W przypadku domów wyposażonych w pompę ciepła może to być nawet do 10 tys. kWh/rok.

Jednocześnie warto pamiętać, że zużycie energii jest parametrem bardzo indywidualnym i warto przeanalizować je samodzielnie. Najłatwiej je sprawdzić przy użyciu rachunków za prąd, na których widnieje wartość realnego zużycia podana w kilowatogodzinach. Alternatywnie można też skorzystać z kalkulatorów online, które oszacowują zużycie przy użyciu szeregu czynników, m.in. liczby mieszkańców, sprzętu elektrycznego, sposobu ogrzewania i metrażu nieruchomości.

Dobór paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania energetycznego

Po otrzymaniu wysokość rocznego zużycia prąd należy ją pomnożyć przez 1,2. Rzeczywisty uzysk z instalacji zawsze jest bowiem nieco niższy względem nominalnej mocy. Do tak otrzymanego wyniku można już dobierać odpowiednią wielkość instalacji PV.

Jak mówi ekspert z firmy Hewalex Warto pamiętać o tym, że fotowoltaika to nie tylko panele, ale także pozostałe podzespoły instalacji: falownik, licznik, system montażowy, kable i złącza. Ich jakość również w jakimś stopniu przekłada się na sprawność energetyczną instalacji, która wpływa na uzyskiwane rezultaty mocowe. Przy wyborze mocy instalacji PV należy też pamiętać o warunkach lokalnych. Panele z reguły pracują z maksymalną produktywnością latem, jednak w trakcie zimy generują znacznie mniej prądu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na inwestycję w nieco większą instalację.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!