GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

W Wolborzu powstanie pierwszy w centralnej Polsce magazyn energii

W Wolborzu ma powstać pierwszy w centralnej Polsce magazyn energii. Będzie to ostatnie ogniwo kilkuetapowej inwestycji firmy Tauron.

Już teraz w gminie Wolbórz działa 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW i wysokości 123m. W planach jest budowa farmy fotowoltaicznej i pierwszego w centralnej Polsce  magazynu energii. Inwestycję zrealizuje Tauron Zielona Energia. – Maksymalna moc tego magazynu, który będzie tu wybudowany to 40 MW. Precyzyjne liczby, jeśli chodzi o magazyn energii, będziemy mogli podać, kiedy zakończymy budowę farmy fotowoltaicznej. Wtedy wykonujemy kalkulacje i na koniec pojawia się magazyn, jako ostatni element tego przedsięwzięcia – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu spółki

To jednak nie koniec innowacji energetycznych w powiecie piotrkowskim. – Chcemy tu przeprowadzić jeszcze taki pionierski projekt, skumulowania źródeł wytwórczych w jedno przyłączenie, czyli doprowadzenie do tego, żeby farma wiatrowa razem z farmą fotowoltaiczną i magazynem energii pracowały zasadniczo trochę tak, jak pracują dziś elektrownie węglowe – dodał prezes spółki energetycznej.  

Aktualnie farma wiatrowa produkuje prąd o łącznej mocy 30 MW i może zaspokoić potrzeby energetyczne 35 tys. gospodarstw domowych.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!