WolbórzWydarzenia

Dożynki Gminno-Parafialne w Wolborzu – fotorelacja

Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne w Wolborzu, choć deszczowe, to jednak bardzo udane. Rolnicy podziękowali za plony i za deszcz, który od dawna był oczekiwany. 

To nie był dobry rok dla polskiego rolnika. Fala suszy odcisnęła piętno na tegorocznych zbiorach – mówił w kolegiacie Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, dziękując rolnikom gminy Wolbórz za poświęcenie i prace na roli. Mimo, że Dożynki w gminie Wolbórz pokrzyżował padający deszcz, nikt z zebranych w kolegiacie na dziękczynnej Mszy Świętej nie narzekał na aurę. Deszcz od dawna był potrzebny na naszej ziemi – mówił ks. Tomasz Owczarek Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Wolborzu. 

Delegacje poszczególnych sołectw gminy Wolbórz złożyły na ręce ks. Proboszcza, Burmistrza Wolborza oraz Grzegorza Wojciechowskiego Wicemarszałka Województwa Łódzkiego, dożynkowe chleby oraz wieńce, dziękując za tegoroczne plony. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy, na czele z Orkiestrą Dętą z Żarnowicy, przemaszerowali do Wolborskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna.

Występy obrzędowe na scenie WCK poprzedzone były poczęstunkiem przygotowanym przez KGW Golesze. Dla wszystkich był także dożynkowy chleb z miodem rozdawany przez Burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa. 

Na scenie WCK wystąpili ​Zespół Obrzędowy Wolborskiego Centrum kultury “Wolborskie Nuty” w widowisku “We młynie ” oraz zespół romski “Perła i bracia” którego koncert dofinansowany był ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Etno Polska 2019. W ramach koncertu zaprezentowali się także uczestnicy warsztatów romskich realizowanych w czasie wakacji przez łódzkie Stowarzyszenie Ethnos w WCK: Agata i Ania Gwóźdź, Lena i Aleksandra Pełka, Kinga Krawczyńska oraz Kinga Duda. 

Starościną tegorocznych dożynek w Wolborzu była Aneta Pytel, mieszkanka Studzianek, mężatka, matka trojga dzieci. Aneta Pytel prowadzi wraz z mężem Michałem gospodarstwo rolno-hodowlane w zakresie produkcji drobiu rzeźnego – brojlery. 

Starostą dożynek był Krzysztof Czapla, mieszkaniec Polichna, żonaty, ojciec dwóch dorosłych synów. Od 30 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha. Hoduje trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Od 2014 r. jest radnym Rady Miejskiej w Wolborzu i Sołtysem Sołectwa Polichno. W 2019 r. Sołectwo Polichno zajęło I miejsce w województwie łódzkim w II edycji Ogólnopolskiego konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”. Krzysztof Czapla jest członkiem OSP Polichno.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!