Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

K.Ciecióra: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie centrum przesiadkowe”

Wiceminister Rolnictwa Krzysztof Ciecióra dowiedział w czwartek Piotrków, by obejrzeć budowę Powiatowego Centrum Przesiadkowego, w którym oprócz funkcji komunikacyjnych, będzie odbywał się także Rolniczy Handel Detaliczny. Powiat Piotrkowski składał wniosek do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych o wsparcie tego projektu.

Podczas spotkania starosta Piotr Wojtysiak zaprezentował wizualizację odnowionego obiektu. Wiceszefowi Ministerstwa Rolnictwa bardzo się ten plan spodobał.

– Tu na razie jest ściernisko, ale będzie centrum przesiadkowe. – powiedział Krzysztof Ciecióra podczas spotkania z dziennikarzami. – To bardzo ciekawa inwestycja, która idealnie wpisuje się w to co robimy w resorcie rolnictwa, czyli promocja zdrowej, bezpiecznej polskiej żywności. Jestem zaangażowany w procedowanie ustawy o Rolniczym Handlu Detalicznym. Jest to ustawa dająca bardzo wiele możliwości producentom zdrowej żywności. Z tego co wiem, takich producentów w powiecie piotrkowskim jest naprawdę wielu. Cieszę się, że rozwiązanie ustawowe które przygotowaliśmy, wykorzystują państwo jeszcze lepiej niż mogliśmy to przewidzieć, ponieważ ta ustawa zobowiązuje samorządy do udzielenia rolnikom bezpłatnego miejsca do handlu, tutaj budują państwo dla nich cały dworzec. – powiedział szef resortu rolnictwa.

W dalszej części, Krzysztof Ciecióra mówił między innymi o zaletach podobnych miejsc. – Bardzo dziękuję panu staroście oraz prezydenta miasta za tę inicjatywę. Niestety największym problem w Polsce jest sieć dystrybucyjna. Dzisiaj, by wprowadzić pewien produkt na rynek, producenci mają spore problemy. Są oczywiście popularne sieci handlowe, ale one mają swoje wymagania, dlatego ta inicjatywa jest po prostu bezcenna. Ona przełamuje ten problem. Rolniczy Handel Detaliczny daje możliwość drobnym producentom znaleźć bardzo dobre miejsce do handlu w dodatku za darmo. To bardzo doskonała sytuacja, bo każdy z nas wie gdzie znajdzie lokalne produkty dobrej jakości, a jednocześnie producenci będą mogli zarabiać i dodatkowo rozszerzać swoją działalność. – mówił. – Inicjatywa starosty jest przykładem dla innych, ja opowiadam o niej gdzie tylko mogę, na przykład na forum gospodarczym w Mikołajkach czy na spotkaniu grupy Wyszehradzkiej. Dodam, że nawet kilku ministrów rolnictwa z różnych państw pisało do mnie w tej sprawie, z prośbą o szczegółowe informacje. – dodał Krzysztof Ciecióra podczas briefingu prasowego.

Z kolei starosta Piotr Wojtysiak przypomniał, że powiat stara się o dofinansowanie budowy. – Znajdujemy się na budowie Powiatowego Centrum Przesiadkowego w którym powstaje między innymi Rolnicze Centrum Detaliczne. Będzie ono uzupełnieniem programu promocji marki lokalnej. Bardzo się cieszę, że modernizacja budynku byłego dworca autobusowego jest wpisana do rządowego programu inwestycji strategicznych. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie otrzyma on dofinansowanie, tak by jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na modernizację budynku, żeby cała inwestycja – łącznie z placem manewrowym – zakończyła się do czerwca 2023 roku – powiedział starosta Piotr Wojtysiak.

Starosta ma nadzieję, że magistrat na swój koszt podłączy budynek do miejskiej ciepłowni. – Ten budynek będzie zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej. W tej chwili trwają prace, by to zasilanie było możliwe. Jeśli zaś chodzi o sprzedaż produktów rolniczych, to w Piotrkowie Trybunalskim takie działania incydentalnie są prowadzone, chociażby podczas ostatniego Jarmarku Wielkanocnego który odbywał się na Rynku Trybunalskim. Bardzo cenne jest to, że tutaj będzie to stałe miejsca handlu, gdzie ci którzy tą żywność produkują, będą mogli się pojawiać regularnie, i zawsze będzie można te produkty kupić. – powiedział Krzysztof Chojniak prezydent Piotrkowa.

Urząd Miasta partycypuje w kosztach budowy wiat przystankowych PCS.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!