Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Starosta i minister infrastruktury otwierają Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Piotrkowie – ZDJĘCIA

Po wielu miesiącach prac oficjalnie zakończono budowę Powiatowego Centrum Przesiadkowego w Piotrkowie Trybunalskim. Ta największa od lat inwestycja powiatu piotrkowskiego, jaką zrealizował ten samorząd.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Piotrkowie to oczko w głowie starostwa. To jedna z najważniejszych inwestycji jakie powstały w ostatnich latach, a które zrealizowano z pomysłu starosty Piotra Wojtysiaka.  

Dzisiaj otwieramy część dworcową Powiatowego Centrum Przesiadkowego, czyli budynek tak zwany budynek dworcowy, a pamiętamy przecież w zeszłym roku otworzyliśmy pierwszy etap, czyli cały plac manewrowy. Dzisiaj ten budynek otwieramy z myślą o mieszkańcach korzystających z usług transportu zbiorowego. Jest w czym wybierać, ponieważ ponad 50 przewoźników zakontraktowało z nami korzystanie z Powiatowego Centrum Przesiadkowego – mówi starosta.  

Piotr Wojtysiak zauważa, że budynek PCP będzie miał teraz odrobinę inny charakter niż dotychczas, ale główne funkcje pozostaną bez zmian.  

Za miesiąc będą wprowadzać się tu najemcy. Będzie otwarcie części gastronomiczno-usługowej oraz handlowej z produktami lokalnymi. Mamy to także poczekalnię, systemy informacji pasażerskiej, Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, posiada toalety, część sanitarną dla przewoźników i kierowców. Wszyscy też się pytają, dlaczego nie dworzec tylko Powiatowe Centrum Przesiadkowe. Powiem tak: jeśli miałby to być dworzec, musiałyby istnieć kasy biletowe, ale w związku z tym, że mamy 50 przewoźników, to są odrębne podmioty i musielibyśmy mieć 50 kas. Dzisiaj bilety są sprzedawane bezpośrednio u kierowców i u przewoźników w autobusach, bądź też poprzez aplikacje internetowe – mówi starosta.  

Na realizację tego zadania Powiat Piotrkowski pozyskał finansowanie zewnętrzne.  

Cała inwestycja przebudowy budynku dworcowego, to jest około 5 milionów złotych. Na to udało nam się pozyskać ponad 3,6 mln z Polskiego Ładu, pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu piotrkowskiego, a wcześniejsza inwestycja, czyli przebudowa placu manewrowego wraz z budową wiat, to około 3,5 mln, także przy udziale środków zewnętrznych – zauważa starosta Piotr Wojtysiak.  

Otwarcia obiektu wraz ze starostą dokonał Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.  

Kilka razy korzystałem z tego dworca, przeważnie przyjeżdżałem by kogoś odebrać. To było miejsce dosyć smutne, przygnębiające, gdzie hulał wiatr, gdzie naprawdę nie było powodu do tego, żeby uśmiechnąć się. Dzisiaj, kiedy się patrzy na tą nowoczesną infrastrukturę, jest powód do uśmiechu, a jeszcze bardziej, kiedy widzę 50 przewoźników, którzy współpracują z tym centrum przesiadkowym. A jeszcze bardziej będę zadowolony, kiedy usłyszę pozytywne opinie tych, którzy powiedzą: tak, autobus jest o właściwej porze, jedzie szybko, bezpiecznie i zawsze z tego miejsca – mówił podczas otwarcie PCP Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak 

Nowe Centrum oglądał także Alojzy Włodarczyk, wójt Gorzkowic.  

Myślę, że moja ocena nie jest tak istotna tak jak ocena tych, którzy korzystają na co dzień z Powiatowego Centrum Przesiadkowego. Myślę o młodzieży, myślę o dorosłych, myślę o tych wszystkich, którzy nie tylko dojeżdżają, ale również z tych, którzy się przesiadają. Jestem przekonany, że ta ocena jest bardzo pozytywna. Wcześniej mieliśmy infrastrukturę zewnętrzną w postaci nowych peronów i wiat, dziś możemy podziwiać przepięknie odremontowany obiekt, który jak słyszeliśmy, od lat 60-tych służył mieszkańcom i jestem przekonany, że przez kolejne kilkadziesiąt lat będzie służył dalej. Warunki wyśmienite, wspaniałe wrażenie robi taras widokowy – mówił wójt Włodarczyk.  

Z powiatowego Centrum Przesiadkowego korzystają także mieszkańcy gminy Grabica. Każdego dnia kilkanaście kursów realizowanych jest do i z tej gminy.  

To piękny nowy budynek na pewno będzie bardzo dobrze służył wszystkim tym, którzy będą podróżować przez Piotrków. Bardzo się cieszę, że nabrał takiego blasku i taki pięknie wygląda, bo pamiętam, jak jeździłem, gdzie był obdrapany ten budynek i nawet było, że tak powiem przykro wejść, bo zapach był “taki sobie w tym budynku”. Mam nadzieję, że nie zostanie zniszczony, że będzie fajnie funkcjonował. Dodatkowo pomysł z promocją lokalnych produktów na terenie PCP jest bardzo fajny – mówił wójt Krzysztof Kuliński.  

Podczas uroczystości, obecny był także Paweł Mamrot, wójt gminy Aleksandrów.  

Muszę przyznać, że ja patrzę na to historycznie, ponieważ też korzystałem z dawnego dworca w czasach, kiedy należał on do PKS. Wysiadałem tu będąc uczniem i przyjeżdżając do Piotrkowa. To było miejsce spotkań, miejsce sentymentalne. Myślę, że to dobrze, że ta rewitalizacja została zrealizowana. Mogę powiedzieć to jako wójt gminy Aleksandrów: mieszkańcy naszej gminy, przede wszystkim młodzież, która przyjeżdża do szkół w Piotrkowie Trybunalskim, także korzystają z tego miejsca. Cieszę się, że ta inwestycja została zrealizowana – powiedział.  

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!