GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

50 lat Domu Kultury w Wolborzu

W Wolborskim Centrum Kultury odbyła się gala jubileuszowa poświęcona 50-leciu Domu Kultury.

Cały 2022 rok to wydarzenia większe i mniejsze organizowane w WCK pod hasłem roku jubileuszowego. Otwierająca galę Kamila Dubilas zabrała publiczność w wyjątkową podróż po przeszłości, wracając pamięcią i zdjęciami do wydarzeń kulturalnych sprzed 50 lat, a nawet dalej za sprawą Andrzeja Jarosa Burmistrza Wolborza, który opowiedział o ludziach tworzących kulturę na przestrzeni wieków.

A byli to w Wolborzu już w XIV w. Filip Kallimach włoski humanista, poeta i prozaik sekretarz Kazimierza IV Jagiellończyka, Biskup Antoni Ostrowski współtwórca filii Akademii Krakowskiej w Wolborzu, Andrzej Frycz Modrzewski najwybitniejszy Wolborzanin, Biskup Stanisław Karnkowski twórca Bractwa Literackiego, Jędrzej Kitowicz, Samuel Bogumił Linde twórca słownika języka polskiego, Edward Mąkosza założyciel 60-osobowego chóru, ksiądz Bolesław Wróblewski, powieściopisarz Władysław Reymont, dr Stefan Siniarski założyciel w 1963 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza. 

50 lat temu w życie kulturalne angażowali się Państwo Siniarscy, pan Andrzej Woźniak (pierwszy dyrektor GOKU), pani Czaplikowska z pozostałymi paniami założonego w 1960 roku KGW w Wolborzu, Zofia Śledzińska pracująca przy budowie Domu Kultury z harcerzami. W latach 50-tych, 60-tych prężnie działała Biblioteka i świetlica prowadzona przez państwa Janinę i Zygmunta Kozłowskich. Działały tam zespół taneczny, chór, ćwiczyli recytatorzy. Po wybudowaniu Domu Kultury wokół niego zaczęło się skupiać życie kulturalne mieszkańców, powstał Ludowy Zespół Taneczny Wolborzanie. Wspomniano także śp. Waldemara Goszcza, uzdolnionego artystycznie, tragicznie zmarłego aktora i piosenkarza, niezwykle popularnego w latach 90-tych, który swoją karierę rozpoczynał deskach Domu Kultury w Wolborzu. 

Dziś Wolborskie Centrum Kultury to współorganizator wielu wydarzeń w Wolborzu o charakterze lokalnym jak i regionalnym np. Koncerty Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, koncerty Wędrownego Festiwalu Kolory Polski Filharmonii Łódzkiej, coroczne od 21 lat Dni Wolborza, czy organizowane od 2007 r. koncerty Letniego Festiwalu w kolegiacie. 

Gala 50-lecia Domu Kultury była okazją do uhonorowania ludzi, którzy tę kulturę tworzyli i nadal tworzą. Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Klewin wręczyli okolicznościowe plakiety Zasłużony Dla Wolborskiej Kultury. Otrzymali je: 

 • Dariusz Łęczycki – dyrygent Chór Cantate Deo.
 • Zespół Ludowy Nad Wolbórką na 20 lecie swojego istnienia, nagrodę odebrała Elżbieta Bąk. 
 • śp. Krystyna Wieczorek – pisarka, poetka ludowa.
 • ks. prałat Grzegorz Gogol – inicjator Letniego Festiwalu w Kolegiacie.
 • Magdalena Wnukiewicz – dyrektor MBP w Wolborzu, prezes Stowarzyszenia Wirtuoz.
 • Gabriel Zaremba – kapelmistrz  Orkiestry Dętej OSP Żarnowica.
 • Piotr Grzegorz Kopański – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Wolbórz.
 • Andrzej Kotlicki – Muzeum Pożarnicze, pasjonat pożarnictwa.
 • Barbara Duda – kierownik Muzeum Pożarnictwa, organizator Festiwalu Letniego w Kolegiacie
 • Elżbieta Walaszkiewicz – pracownik WCK, wieloletni instruktor teatralny, organizator wydarzeń kulturalnych. 

Wyróżnieni zostali dyrektorzy Domu Kultury w Wolborzu: 

 • Stanisław Rajtko – były pierwszy dyrektor (najdłużej urzędujący)
 • Anna Mizgalska-Dąbrowska – była dyrektor 
 • Urszula Szumieł – była dyrektor
 • Włodzimierz Matuszewski – były dyrektor
 • Kamila Dubilas – obecna dyrektor

Po tej wiekowej wędrówce wspomnień i wyróżnieniu ludzi kultury w mieście, które w przyszłym roku obchodzić będzie 750-lecie nadania praw miejskich, na scenie zaprezentowały się zespoły: Wolborskie Nuty i Nad Wolbórką, we wspólnym projekcie scenicznym Między Nami Sąsiadami. Wystąpili także Zespół Pieśni i Tańca Proszeniacy, taneczna mistrzowska para ze szkoły tańca Cantinero oraz chór Cantate Deo. Przed galą gosci witała koncertowo przed budynkiem WCK Orkiestra Dęta OSP z Żarnowicy. 

Gratulacje z okazji jubileuszu 50-lecia Domu Kultury złożyli na ręce dyrektor WCK Kamili Dubilas: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wraz z radnymi powiatowymi Michałem Szymańskim i Krzysztofem Kondaszewskim oraz Teresa Duda prezes SPW. Listy gratulacyjne przysłali posłowie Grzegorz Lorek i Robert Telus oraz wójt zaprzyjaźnionej gminy Jabłonka, Honorowy Obywatel Wolborza Antoni Karlak. 

Po części oficjalnej Dyrektor WCK Kamila Dubilas wraz z Burmistrzem Wolborza Andrzejem Jarosem zaprosili zebranych na okolicznościowy tort i toast za ludzi tworzących kulturę w Wolborzu. 

Gala zorganizowała została dzięki współpracy SPW z WCK w ramach projektu pn. „Duża kultura w małym mieście – prezentacja dorobku i dziedzictwa kulturalnego gminy Wolbórz”.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!