SportWażne wiadomościZapasy

Zapaśnicy AKS wystartują w Mistrzostwach Europy

Dwóch piotrkowskich zapaśników wystartuje w mistrzostwach Europy, które w poniedziałek rozpoczęły się w Rzymie. W rywalizacji w stylu klasycznym Polskę reprezentować będzie Mateusz Bernatek, a w stylu wolnym – Magomedmurad Gadżijew.

Mateusz Bernatek ma w dorobku srebrny medal mistrzostw świata seniorów, wywalczony w Paryżu w 2017 roku, a także tytuły mistrza Europy juniorów i młodzieżowego mistrza Europy. W bogatej kolekcji ciągle brakuje mu krążka seniorskiego czempionatu Starego Kontynentu. W Rzymie zawodnik AKS wystartuje w kategorii 72 kg, czyli wyższej niż jego nominalna. Generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami Europy był turniej Thor Masters w Danii, w którym Bernatek wygrał trzy z pięciu walk.
Na macie we Włoszech pierwszy raz pojawi się we wtorek. Aż cztery medale mistrzostw Europy seniorów wywalczył dla naszego kraju Magomedmurad Gadżijew, lider kadry narodowej w stylu wolnym. Pochodzący z Dagestanu zawodnik staje na podium nieprzerwanie od 2016 roku, a w Rzymie będzie bronił brązowego krążka wywalczonego w kwietniu w Bukareszcie. Do turnieju przygotowywał się m.in. w Machaczkale, a próbę generalną zaliczył na piątkę zdobywając Puchar Polski. Na turnieju w Białogardzie stoczył cztery zwycięskie walki i stracił zaledwie jeden punkt techniczny. W Rzymie będzie można go oglądać od piątku. Podobnie jak Bernatek, on też będzie walczył w wyższej kategorii 70 kg.

To nie stanowi dla mnie problemu – w taki sposób prowadzi mnie trener kadry Jusup Abdusalamow, a ja ufam mu bezgranicznie. W tym roku mistrzostwa Europy są etapem przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, co nie oznacza, że można je traktować zbyt ulgowo. Chciałbym wywalczyć piąty medal z rzędu, choć jeśli to się nie uda, nie będę załamany. Wszystko podporządkowuję Tokio – mówi Magomedmurad Gadżijew, zapaśnik AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski.

Ponieważ w tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie, najważniejsza impreza sportowa czterolecia, mistrzostwa Europy schodzą na dalszy plan. Mateusz Bernatek i Magomedmurad Gadżijew jeszcze nie wywalczyli przepustek do Tokio. Będzie można je zdobyć podczas dwóch turniejów kwalifikacyjnych: europejskiego (19 – 22 marca na Węgrzech) i światowego (30 kwietnia – 3 maja w Bułgarii). Wyniki uzyskane w mistrzostwach Europy we Włoszech nie mają wpływu na proces kwalifikacji do Igrzysk.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!