Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Zamkną wiadukt “bełchatowski”. W jego miejsce – największe rondo w Europie

Budowa autostrady A1 na odc. „A” Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe wkracza w kolejny etap. W środę (11.12) zostanie wyłączony z eksploatacji węzeł Piotrków Trybunalski Południe, jednak ruch na tym odcinku autostrady będzie odbywał się bez przerw.

W miejsce zamkniętego węzła kierowcy dostaną do dyspozycji drogę objazdową, która będzie funkcjonowała jak wielkie rondo o nieregularnym kształcie wokół zamkniętego węzła.

– Ruch będzie się tam odbywał według takich zasad, jakie obowiązują na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Dojeżdżając do tymczasowego „ronda” trzeba będzie skręcić w prawo i jechać do miejsca, w którym będziemy chcieli je opuścić. Takie rozwiązanie pozwoli na utrzymanie wszystkich kierunków jazdy i zapewni jej płynność. Zatem jadąc np. od Łodzi, będzie można zjechać w kierunku Bełchatowa na DK 74, pojechać w stronę Częstochowy DK1, skręcić do centrum Piotrkowa Trybunalskiego, a nawet zawrócić do Łodzi. Analogicznie we wszystkich pozostałych kierunkach. Jazda po rondzie będzie się odbywała jednym pasem o szerokości 4,5 metra, jednak na łukach został on poszerzony do 5,5 metra, a dodatkowo wykonane zostały pobocza z kruszywa. Zapewni to bezproblemową jazdę nawet największym samochodom ciężarowym – informuje Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

Istotną kwestią jest fakt, że znaczne odcinki tymczasowego ronda, zostaną w przyszłości wykorzystane jako stałe elementy nowego węzła, w postaci łącznic i dróg serwisowych.

Pierwszych zmian należy spodziewać się jutro – 11 grudnia w godzinach południowych. Wdrażanie nowej organizacji ruchu może potrwać do późnego popołudnia.  Będzie ona – według wykonawcy – obowiązywała około półtora roku. Tyle bowiem zajmie rozbiórka starego i budowa nowego węzła.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x