Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Zaledwie dwie szkoły w Piotrkowie przyjazne środowiskom LGBTQ+

Fundacja GrowSPACE opublikowała ogólnopolski ranking i mapę szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+. Wynika z niego, że z Piotrkowa i powiatu zaledwie dwie placówki znalazły się w tym zestawieniu. Ranking młodzieży wybór przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. To Technikum TEB Edukacja oraz V LO z tzw. TPS-u.

To coroczny ogólnopolski projekt w którym młode osoby uczniowie i uczennice oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości różnorodności i bezpieczeństwa dla młodzieży LGBTQ+, młodzieży nieheteronormatywnej oraz transpłciowej.

– Z Piotrkowa Trybunalskiego na nasze ankiety odpowiedziało niemal 100 osób. W związku z tym, że tylko dwie szkoły przekroczyły wymagany próg odpowiedzi, reszta wyświetla się jako „brak danych”. Niestety wyniki dla Piotrkowa Trybunalskiego są nieco niższe niż średnia krajowa. Jedynie 12% ankietowanej młodzieży deklaruje, że brało udział w Tęczowych Piątkach lub innych akcjach równościowych w szkołach. Warto zaznaczyć, że widoczność osób LGBTQ+ pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Ponad 80% młodych ludzi z Piotrkowa zaznacza w ankietach, że znają przynajmniej jedną taką osobę na terenie swojej szkoły. – informuje Dominik Kuc, Członek Rady Fundacji GrowSPACE oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. – W ankiecie pytaliśmy także o bezpieczeństwo, i tutaj region nie odstaje od ogólnopolskich statystyk. 30% ankietowanej młodzieży mówi o tym, że nie każdy może czuć się bezpiecznie w swojej szkole, ale na szczęście ponad 80% wskazuje, że mają przynajmniej jedną osobę na terenie swojej szkoły, do której mogą zwrócić się o pomoc. Samo miasto Piotrków wypada lepiej niż powiat jako całość, w którym zaangażowanie było znikome. – dodaje Dominik Kuc.

W rankingu jako szkołę przyjazną i zaangażowaną uczniowie wskazali Technikum TEB Edukacja, oraz jako przyjazną – V Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim.

To jest ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły. Przerażający jest jednak fakt, że tak poważny temat jest pomijany w wielu szkołach w całym mieście i powiecie. Jako uczeń, bardzo się cieszę z wysokiego miejsca naszej szkoły, gdyż jest to placówka w której każdy może czuć się bardzo dobrze i zawsze może liczyć na pomoc pedagogów i pracowników szkoły. U nas osoby LGBTQ są wspierane zarówno przez dyrekcję jak i grono pedagogiczne. – mówi w rozmowie z nami Jakub Grzeszek uczeń klasy I Technikum TEB Edukacja. – W rankingu wskazano także, że nasza szkoła jest zaangażowana w działalność środowisk LGBT. Przejawia się przez organizację np. dnia osób LGBTQ, wsparcie i przeciwdziałanie homofobii. Nauczyciele przywiązują sporo uwagi do tego, by nikt nie był dyskryminowany. Są także prowadzone rozmowy na godzinach wychowawczych, na temat społeczności LGBTQ. Przygotowujemy również np. przedstawienia dotyczące tolerancji. – dodaje uczeń.

Pełen ranking można zobaczyć TUTAJ.

2.3 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!