KulturaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Wybrane wiece, zjazdy i sejmy piotrkowskie – wystawa plenerowa

Muzeum  w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą umieszczoną w przestrzeni miejskiej. Plenerowa wystawa, która w związku z obostrzeniami sanitarnymi prezentowana jest  na parkanie przylegającym do kościoła farnego, stanowi  próbę zasygnalizowania doniosłej roli trybunalskiego grodu, którego historia nieodłącznie splata się z dziejami państwa polskiego.

W ciągu stuleci, sejmy wielokrotnie zwoływane były do Piotrkowa właśnie na początku roku, a uroczyste rozpoczęcie obrad następowało po święcie Trzech Króli. Podejmowane tu decyzje wpływały na budowanie państwowości opartej na zasadach demokracji. Przyczyniło się to do tego, że dziś miasto określane jest mianem kolebki polskiego parlamentaryzmu.

To tu wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego składali hołdy Kazimierzowi Jagiellończykowi, a na piotrkowskich sejmach elekcyjnych zatwierdzono wybór Jagiellonów na królów Polski. Tutaj przybywali też najwybitniejsi pisarze, politycy i twórcy polskiego odrodzenia: Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Jan Łaski, Andrzej Frycz Modrzewski, Mikołaj Rej, a miasto określane było mianem centrum życia politycznego oraz kulturalnego i uznawane za nieoficjalną stolicę kraju.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!