GminyPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Wspólna konferencja starosty i prezydenta ws. koronawirusa

W Piotrkowie oraz powiecie piotrkowskim nie ma potwierdzonego zakażenia koronawirusem (COVID-19). – Zachowajmy spokój, a równocześnie weźmy odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych – apelują służby sanitarne i samorządowcy. W miniony czwartek w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa poświęcona sytuacji w mieście i powiecie w związku z rozwojem zakażeń koronawirusem (COVID-19) w Polsce.


W spotkaniu z mediami udział wzięli starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, poseł na Sejm RP Grzegorz Lorek, Elżbieta Dobrzyńska, dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim oraz przedstawiciele służb mundurowych, a także zarządzania kryzysowego.

– Sytuacja jest poważna, ale nie popadajmy w panikę. Jeśli podejdziemy odpowiedzialnie do wytycznych służb sanitarnych to jesteśmy w stanie maksymalnie ograniczyć ryzyko i ewentualne konsekwencje – mówił prezydent Krzysztof Chojniak, który zaapelował do młodzieży o pozostanie w domach.

– Czas wolny od zajęć to nie jest czas ferii. Obecnie nie ma miejsca na wspólne wyjścia i przebywanie w skupiskach ludzi. Pozostańmy w domu, aby chronić siebie i innych – apelowali zgodnie prezydent i starosta Piotr Wojtysiak.

W związku z decyzją władz centralnych w Piotrkowie zamknięte zostały wszystkie placówki kultury. Zamknięta jest Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Muzeum. Nieczynne są obie kryte pływalnie oraz hale sportowe.

Równocześnie odwołane zostały wszystkie imprezy (masowe i nie tylko), włącznie ze spektaklami teatralnymi, koncertami oraz meczami: Piotrcovii, Piotrkowianina oraz Polonii i Concordii. Jak zapowiedział prezydent miasto na chwilę obecną nie planuje zamykania targowisk, chociaż ograniczono sprzedaż jedynie do asortymentu spożywczego oraz warzyw.

Podczas spotkania poseł Grzegorz Lorek zaapelował o spokojne podejście do gromadzenia zapasów żywności. – Nie ma potrzeby robić zapasów. Nie planujemy zamykania sklepów, a żywności na pewno nie zabraknie – mówił Grzegorz Lorek.

Wszyscy obecni na spotkaniu apelowali o ograniczenie przebywania w skupiskach ludzkich. Apele dotyczyły szczególnie młodzieży, która w czasie wolnym od zajęć powinna przebywać w domu. Porządku w tym zakresie będzie pilnowała policja. – Skierujemy odpowiednią ilość służb na teren miasta i powiatu. Patrole będą miały za zadanie legitymowanie grup młodzieży i ustalanie powodów przebywania w danym miejscu. Będziemy pouczać, w uzasadnionych przypadkach kontaktować się z rodzicami, a w ostateczności kierować sprawy do sądu – tłumaczył Jacek Rzepkowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Piotrkowie Trybunalskim.

Informacje o tym, że w Piotrkowie oraz powiecie ziemskim nie ma podejrzenia oraz zakażenia koronawirusem przekazała Elżbieta Dobrzyńska. – Proszę, abyśmy nie ulegali panice. Podejdźmy do sprawy poważnie i odpowiedzialnie. Proszę o śledzenie wszystkich komunikatów Ministerstwa Zdrowia, „sanepidu” oraz stosowanie się do wszystkich wytycznych. Najbliższe tygodnie to czas, w którym musimy przede wszystkim zadbać o zdrowie swoje i innych – apelowała dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
(UM)

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close