GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Wolbórz: Radni podzieli nadwyżkę budżetową

Pandemia spowodowała, że część środków finansowych zaoszczędziliśmy m.in. z oświaty i Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

Nadwyżka budżetowa spowodowana była oszczędnościami w związku z ograniczoną działalnością placówek oświatowych w roku 2020, których przyczyną była pandemia COVID-19 oraz dodatkowymi środkami, które dostaliśmy z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. 

Pieniądze te podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 29 kwietnia 2021 r., radni postanowili przeznaczyć m.in. na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Ogrodowej w Wolborzu, budowę ronda na skrzyżowaniu Modrzewskiego z ul. Świętokrzyską i pl. Jagiełły w Wolborzu oraz budowę drogi w Psarach Starych i Psarach Witowskich. W tym roku wspólnie z powiatem piotrkowskim zmodernizujemy także drogę z Kuznocina do Bab. 

– Pandemia spowodowała, że część środków finansowych zaoszczędziliśmy m.in. z oświaty i Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Teraz, jak obserwujemy, sytuacja się poprawia, stąd decyzje radnych o podziale budżetowej nadwyżki. – podsumował Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

Pieniądze z funduszu alkoholowego

Ponadto w związku z pandemią nie udało się w roku ubiegłym wykorzystać środków z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku z tych środków wybudujemy nowy plac zabaw przy Szkole Podstawowej w Wolborzu oraz zmodernizujemy punkt konsultacyjny AA w Proszeniu, gdzie już zatrudniony został psycholog dziecięcy, który pracuje z dziećmi i młodzieżą mającą problemy wynikające z przedłużającej się izolacji zdrowotnej. 

Dokładamy do wymiany pieców

Na wniosek Burmistrza Wolborza Radni postanowili dołożyć 50 tys zł. do programu wymiany starych pieców węglowych, ponieważ program ten cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy. Wysokość jednej dotacji na gospodarstwo wynosi 5 tyś zł. Dotychczas rozpatrzono 30 wniosków dotacyjnych na wymianę kopciuchów. 

Opłaty adiacenckie w dół

Radni Rady Miejskiej na wniosek mieszkańców zmniejszyli wysokość stawek opłat adiacenckich. I tak: 

  • Ustala się wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa na 15% różnicy wartości nieruchomości. 
  • Ustala się wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej budową urządzeń infrastruktury technicznej na 30% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

Poprzednia uchwała w tej sprawie podjęta 25 lutego 2021 traci moc. 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!