Ważne wiadomościWolbórz

Wolbórz: O bezpieczeństwie i ASF na komisji RM

Nowy komendant Komisariatu Policji oraz prezes ZO Polskiego Związku Łowieckiego byli gośćmi Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Wolborzu

W trakcie posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Wolborzu omawiane były sprawy bezpieczeństwa, zarówno te związane z porządkiem publicznym, o który dba policja jak i te związane z bezpieczeństwem sanitarnym w kontekście Afrykańskiego Pomoru Świń, o które dba Polski Związek Łowiecki. 

W spotkaniu z radnymi wzięli udział nowy komendant Komisariatu Policji nadkom. Adam Szaler oraz Cezary Szadkowski prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. 

Komendant Komisariatu Policji w Wolborzu przedstawił sprawozdanie z działalności funkcjonariuszy w roku 2019. Przeprowadzonych zostało na terenie miasta i gminy Wolbórz 2298 interwencji, zatrzymano 34 sprawców przestępstw na gorącym uczynku, ujawniono 40 osób poszukiwanych i doprowadzono do Aresztu Śledczego. W ramach prewencji zorganizowano 212 spotkań z przedstawicielami lokalnej społeczności oraz młodzieżą szkolną. Nałożono 636 mandatów karnych. 

Prezes ZO PZŁ zrelacjonował aktualny stan w zakresie ochrony Gminy Wolbórz przed Afrykańskim Pomorem Świń. Na terenie gminy odstrzelono sanitarnie do stycznia 2020 r. 621 dzików. 

Powiat piotrkowski na razie nie jest objęty żadną ze stref ochronnych w związku z zagrożeniem ASF. Przypomnijmy, są trzy takie strefy:

  • żółta – ochronna (graniczy z powiatem piotrkowskim),
  • czerwona – wyznaczana na obszarze, na którym znaleziono dzika zarażonego ASF,
  • niebieska – wyznaczana na obszarze, gdzie zarejestrowano obecność świń zarażonych wirusem.

7 lutego 2020 r. wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego kolejnych 331 dzików na terenie powiatu piotrkowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego. Zgodnie z rozporządzeniem dziki mają zostać odstrzelone do końca maja 2020 roku.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!