Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Wojewoda zapowiedział pomoc dla poszkodowanych w wichurze

Blisko 1345 razy interweniowali strażacy w województwie łódzkim, usuwając skutki gwałtownej wichury, która przetoczyła się nad naszym regionem w czwartek. Ponad 300 budynków jest uszkodzonych. Straż pożarna oraz służby energetyczne zabezpieczają m.in. uszkodzone dachy budynków. Wczoraj nawet 63 tys. gospodarstw domowych było bez prądu.

Od wczesnych godzin porannych służby wojewody były obecne na terenach, które odniosły największe straty. – Jesteśmy również w kontakcie z PGE w sprawie przywrócenia dostaw prądu w miejscowościach, które zostały go pozbawione. Ponadto na bieżąco są zbierane informacje w zakresie pomocy dla osób poszkodowanych. Obecnie trwa też szacowanie strat przez gminy. – informują służby prasowe wojewody.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński jest w stałym kontakcie ze starostami, wójtami/burmistrzami najbardziej poszkodowanych miejscowości: (powiaty: kutnowski, łowicki, poddębicki, sieradzki i piotrkowski). Deklaruje również wsparcie rzeczowe i finansowe dla poszkodowanych. Wojewoda łódzki apelował o przekazywanie bieżących informacji o stratach.

– Wiatr był miejscami na tyle silny, że doszło nawet do zerwania dachów z bloków mieszkalnych. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w powiecie piotrkowskim, gdzie wiatr zepchnął samochody ciężarowe do rowów. Do takich wydarzeń doszło na drodze ekspresowej S8 oraz autostradzie A1 i A2. W zdarzeniu na A1 wiatr przewrócił dwa pojazdy ciężarowe, na skutek czego dwaj kierowcy zostali ranni i przetransportowani do szpitali w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Tobiasz Bocheński.

Informacje o pomocy dla osób poszkodowanych – rodzaje zasiłków:

  • zasiłek celowy do 6 tys. zł na tzw. pomoc „doraźną” dla rodzin lub osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej;
  • zasiłek celowy do 200 tys. zł na remont albo odbudowę budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi;
  • zasiłek celowy do 100 tys. zł na remont budynków gospodarczych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi.

Silny wiatr będzie się utrzymywał jeszcze do niedzieli. Dlatego apelujemy o szczególną ostrożność, zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez podmuchy wiatru, tworząc zagrożenie dla innych ludzi oraz pozostanie w domach.

Zobacz także:

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!