Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

W zabytkowym Parku Poniatowskiego wycięto 13 drzew. To jeszcze nie koniec!

Kilka dni temu, na zlecenie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta wycięto 13 drzew w zabytkowym parku księcia Poniatowskiego. Pod nóż poszły świerki, graby, klony i lipy. – To jakiś skandal. Jak można było wycinać zdrowe drzewa! Czy których z urzędników buduje dom? – pyta nasza czytelniczka. – Wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki zostały starannie wyselekcjonowane. Są to drzewa martwe lub zamierające albo takie, które mają zaburzoną statykę i grożą upadkiem. Nie wycinamy zdrowych drzew – zapewnia Mikołaj Chmielewski, kierownik działu utrzymania zieleni w ZDiUM.

Poszłam do parku przed weekendem, drzewa jeszcze były. Po niedzieli zostały po nich tylko miejsca przysypane ziemią – mówi nasza czytelniczka i dodaje: – Pozbyto się drzew i wydrążono część z korzeniami. Miejsca zasypano ziemią. Zdążyłam zrobić tylko jedno zdjęcie, bo tego jednego pniaka nie zdążyli usunąć. Na zdjęciu widać, że to było zdrowe drzewo. Widać, że to dorodne drzewo, co oznaczać mogło, że bardzo stare – denerwuje się pani Ewa. – Z jednej strony mówią, że są eko, że budują hotele dla pszczół i nie koszą traw tam gdzie nie trzeba, a robią takie numery jak ten! – mówi Ania, młoda dziewczyna którą spotkaliśmy w parku. – Przecież drzewa jak ludzi – można leczyć. Ale łatwiej i taniej jest poczekać, aż drzewo samo spróchnieje i mówić, że trzeba było je wyciąć. Powycinano drzewa które rosły kilkadziesiąt lat, tak nie powinno się robić – dodaje nasza rozmówczyni.

Zapytaliśmy w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta o powody wycinki drzew. – Wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki zostały starannie wyselekcjonowane. Są to drzewa martwe lub zamierające albo takie, które mają zaburzoną statykę i grożą upadkiem. Nie wycinamy zdrowych drzew – zapewnia Mikołaj Chmielewski, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w ZDiUM i dodaje: – Na każdą wycinkę drzew musimy uzyskać pozwolenie. W tym wypadku decyzję wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Było to poprzedzone przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. W tym wypadku podstawą były względy bezpieczeństwa. Jeśli pień drzewa przy gruncie jest zdrowy, nie oznacza to, że zdrowe jest całe drzewo. Wypróchnienie może być na wysokości kilku metrów. Zawsze przygotowywany jest przegląd drzewa, dokładny opis i zdjęcia. Ponadto jeśli mieszkańcy mają pytania dotyczące wycinki drzew, zawsze mogą skontaktować się nami telefonicznie pod numerem 044 733 92 53 lub mailowo: [email protected] – odpowiada Mikołaj Chmielewski.

Jak udało nam się ustalić, prawdopodobnie niebawem wycięta będzie kolejna partia drzew w parku Poniatowskiego. Taką decyzję podejmie jednak Wojewódzki Konserwator Zabytków.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrkowainin
Piotrkowainin
27 maja, 2020 21:05

Martwe to są n. przy Słowackiego 236 albo z 10 sztuk przy Krakowskim Przedmieściu od bazy MZK do granicy miasta:
comment image

Krzychu
Krzychu
29 maja, 2020 11:00

Dobrze, że dąb Bartek nie rośnie w Piotrkowie, bo też by go wycięli, ponieważ „to drzewo martwe lub zamierające albo takie, które ma zaburzoną statykę i grozi upadkiem.”

Polecamy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!