WolbórzWydarzenia

W Wolborzu podziękowali za tegoroczne plony

Źródło: UM Wolbórz

Zaproszeni mieszkańcy wraz z władzami gminy Wolbórz oraz rolnikami przeżywali w minioną niedzielę tegoroczne święto plonów.

Dziękczynienie za zbiory rozpoczął tradycyjny korowód dożynkowy, który wmaszerował do wolborskiej kolegiaty. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, którą celebrował ks. Tomasz Owczarek – proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. Na zakończenie Eucharystii dokonano poświęcenia wieńców i darów dożynkowych.

Starostowie, którymi w tym roku zostali Katarzyna Tuchowska, mieszkanka Golesz Małych oraz Janusz Swarbuła, Radny Rady Miejskiej w Wolborzu z terenu Żywocina, wraz z delegacjami poszczególnych sołectw złożyli chleb dożynkowy na ręce wolborskiego proboszcza oraz Burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa.

Starosta tegorocznych dożynek, Janusz Swarbuła, prowadzi od 2004 roku 32-hektarowe gospodarstwo rolne. Jest producentem trzody chlewnej i bydła opasowego. Sprawnie korzysta z unijnych funduszy. Prowadzi także działalność gospodarczą, głównie sprzedaż pasz dla zwierząt. 

Starościna tegorocznych dożynek, Katarzyna Tuchowska, wspólnie z mężem i synami prowadzi 34- hektarowe gospodarstwo rolne, głównie uprawiając  zboża i ziemniaki, ale posiada także bydło i trzodę chlewną. Oprócz codziennej pracy pani Katarzyna czynnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich, Radzie Sołeckiej i prowadzi zajęcia kulinarne. 

Po uroczystości w wolborskiej kolegiacie korowód dożynkowy przeszedł na pl. Jagiełły, na którym odbył się dożynkowy piknik ze swojskim jadłem serwowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bogusławic.

Artystyczną część uroczystości uświetniły zespoły działające przy Wolborskim Centrum Kultury: Cantare oraz Zespół Obrzędowy Wolborskie Nuty, które zaprezentowały widowisko pn. „Sianokosy”. Podsumowaniem dożynek był koncert Kapeli Józefa Wyrwińskiego z Korzyc w programie pt. „Na szlaku Oskara Kolberga”, ostatni w tym roku w ramach Letniego Festiwalu. Był on okazją do podziękowań dla osób, bez których tegoroczna edycja nie mogłaby się odbyć: Roberta Grudnia, Niny Pol, ks. Tomasza Owczarka oraz Barbary Dudy.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x