Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Uczcili pamięć powstańców – ZDJĘCIA, FILM

W 78. rocznicę Powstania Warszawskiego władze miasta, powiatu, kombatanci, harcerze oraz organizacje pozarządowe, złożyły kwiaty przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. W godzinę „W” zawyły w mieście syreny alarmowe.

Wydarzenia sprzed ponad 7 dekad, to doskonała lekcja patriotyzmu – powiedział w rozmowie z nami Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego. – Dzisiaj oddajemy hołd powstańcom warszawskim, także tym pochodzących z Ziemi Piotrkowskiej. W naszej historii mieliśmy przecież przywódców państwa podziemnego z naszego terenu. To niesamowita lekcja w czasach kiedy zdajemy sobie sprawę, że mając wojnę tuż za naszą granicą wiemy, że wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Wydarzenia sprzed 78 lat, to wspaniałą lekcje bohaterstwa, odwagi oraz walki o wolność i niepodległość. Szczególnie dzisiaj oddajemy hołd tym, którzy pochodzą z miasta i powiatu piotrkowskiego, a zginęli w powstaniu warszawskim, bo to oni walczyli za naszą wolność i niepodległość. – powiedział starosta.

Przypomnijmy, że powstańcy przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!