Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Szpitalowi powiatowemu grozi bankructwo ? – NFZ odpowiada

– Pieniądze na 2019 rok jakie otrzymujemy w ramach ryczałtu z NFZ są dla naszego szpitala niewystarczające. Włączenie takich placówek jak PCMD do sieci szpitali, miało na celu zwiększenie dostępności do usług medycznych dla pacjentów, a także usprawnienie działania mniejszych szpitali. Funkcjonowanie w sieci spowodowało narzucenie wartości ryczałtu jest z góry narzucona na którą nie mamy wpływu. Wartość ryczałtu w tym roku mamy na poziomie 6,6 mln złotych i wystarczy nam na funkcjonowanie tylko do września – mówiła na środowej konferencji prasowej Eliza Bartkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie – pisaliśmy o tym TUTAJ. Po publikacji materiału, sprawę skomentowała rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W meilu skierowanym przez Annę Leder czytamy: „Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie otrzymało o 564 tys. zł wyższy ryczałt w stosunku do roku 2018. Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia podniósł szpitalom wartość ryczałtów na 2019 rok średnio o 4,8%. Oznacza to, że Powiatowe Centrum Zdrowia Matki i Dziecka otrzymując ryczałt o 10% wyższy w stosunku do ubiegłego roku otrzymało, biorąc pod uwagę średnią, więcej niż inne szpitale.”

Brak akredytacji, brak premii za skracanie kolejek, brak faktur za wynagrodzenia.  W 2017 r. jeden z najniższych wskaźników wykonania ryczałtu w Polsce. Nieuzasadnione hospitalizacje w 2018 i 2019 r. – tak o piotrkowskiej placówce pisze rzeczniczka NFZ

Szpital jednak nie wykorzystał (w przeciwieństwie np. do SWW w Piotrkowie czy innych szpitali) szansy by jeszcze zwiększyć swój ryczałt. Nie uzyskał bowiem ani akredytacji Centrum Monitorowania Jakości, ani świadectwa Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej, które zwiększają wartość ryczałtu.

Mimo wzrostu o 23% w ciągu roku (2018-2019) nakładów ŁOW NFZ na poprawę dostępności do leczenia w poradniach specjalistycznych szpital nie wykorzystał możliwości uzyskania premii za: zwiększenie świadczeń liczby świadczeń w poradniach specjalistycznych, ani za skracanie kolejek w poradniach.

Szpital podnosi kwestię wynagrodzeń personelu – ŁOW NFZ przekazuje szpitalowi osobne środki – poza ryczałtem – na wynagrodzenia pielęgniarek, lekarzy oraz na pochodne. Niestety za okres I-IV ŁOW NFZ nie otrzymał faktur za wynagrodzenia dla pielęgniarek i lekarzy wraz z pochodnymi na kwotę 314 tys. zł.

Dla porządku przypominam: pediatria w PCMiD w Piotrkowie – finansowana jest poza ryczałtem, jest to oddział z konkursu w 2017 r. (dlatego jest poza ryczałtem, nie spełnił wymogu 2 lat z umową z NFZ) – wartość kontraktu na rok 2019 to 2 022 808,00 zł. Na tym oddziale zapłaciliśmy za świadczenia wykonane ponad limit określony w umowie na trok 2018 – 108 tys. zł.

Ginekologia i położnictwo i neonatologia – tu NFZ płaci za każdy poród i opiekę nad każdym noworodkiem, świadczenia dotyczące porodu i opieki nad noworodkiem mają wyodrębnione finansowanie poza ryczałtem. Jeśli prowadzenie oddziału jest nieopłacalne, to jest to jedyna znana nam nieopłacalna porodówka.

Podczas trwającej ostatnio kontroli na internie i pediatrii Powiatowego Centrum kontrolerzy ustalili, że w ubiegłym roku w szpitalu doszło do rozliczenia z NFZ świadczeń, które mogły i powinny zostać wykonane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Krótko mówiąc: kontrolerzy ustalili, że kładziono do szpitala pacjentów, których można było taniej i szybciej diagnozować i leczyć w poradni specjalistycznej. NFZ będzie oczekiwał od szpitala korekty nienależnie opłaconych świadczeń.

Szpitale powiatowe z mniejszych powiatów, z ryczałtami w wysokości 4 i 5 milionów złotych się bilansują. Może to kwestia zarządzania?

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!