Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Szpitalowi powiatowemu grozi bankructwo ? – film

Jeśli obecna sytuacja dalej się utrzyma, to niewykluczone, że szpital będzie musiał ogłosić upadłość.

– Pieniądze na 2019 rok jakie otrzymujemy w ramach ryczałtu z NFZ są dla naszego szpitala niewystarczające. Włączenie takich placówek jak PCMD do sieci szpitali, miało na celu zwiększenie dostępności do usług medycznych dla pacjentów, a także usprawnienie działania mniejszych szpitali. Funkcjonowanie w sieci spowodowało narzucenie wartości ryczałtu jest z góry narzucona na którą nie mamy wpływu. Wartość ryczałtu w tym roku mamy na poziomie 6,6 mln złotych i wystarczy nam na funkcjonowanie tylko do września – powiedziała Eliza Bartkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie.

W 2018 r. PCMD zrealizowało świadczenia medyczne w ramach ryczałtu na kwotę wynoszącą ponad 8 mln zł, jednak jak informuje placówka, po wyliczeniach, NFZ przekazało tylko niecałe 6,6 mln zł. Dla zobrazowania sytuacji należy przywołać wysokość ryczałtu, jaka została przyznana PCMD od 2017 r.:
– 2017 – ponad 2,6 mln (tylko na ostatni kwartał 2017 r.), co w skali roku daje 10,4 mln zł
– 2018 – prawie 6 mln zł
– 2019 – niecałe 6,6 mln zł, mimo że wykonanie świadczeń zdrowotnych w 2018 r. było na poziomie ponad 8 mln.

W efekcie spowoduje to sytuację, w której w październiku PCMD nie będzie miało już środków finansowych na realizacje świadczeń zdrowotnych. Powyższe stwierdzenie opiera się na prognozie realizacji kontraktu z NFZ w roku 2019.

Według dyrekcji szpitala, najważniejsze czynniki wpływające na złą kondycję finansową to:
– włączenie PCMD do tzw. sieci szpitali: niewystarczające finansowanie świadczeń realizowanych przez szpitale powiatowe będące w sieci.
– wycena procedur medycznych: wycena procedur medycznych nie odzwierciedla rzeczywistych kosztów ponoszonych przy ich realizacji. Ostatnie zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące zwiększenia wyceny tych procedur np. na oddziale chorób wewnętrznych nie spełniły oczekiwań pełnego zrefundowania kosztów, tym bardziej, że nie zwiększono wyceny na pozostałych oddziałach, w tym np. na Oddziale Położniczo – Ginekologicznym.
– wzrost kosztów utrzymania, który nie jest współmierny ze wzrostem ryczałtu ustalonym przez NFZ: wynagrodzenia personelu medycznego, wzrastające koszty utrzymania placówki np. podwyżka cen prądu o 67%, wprowadzenie standardów wyposażenia placówek ze względu na wymogi NFZ.

Kilka tygodni temu, podczas Sesji Rady Powiatu, starosta zapowiadał złożenie pozwu przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Dyrektor Elizę Bartkowską, pytamy na jakim etapie jest ta sprawa.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!