Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Syreny dla powstańców

1 sierpnia o godz. 17:00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

W najbliższy czwartek punktualnie o godzinie 17.00 na terenie Piotrkowa rozlegnie się minutowy dźwięk syren alarmowych upamiętniający bohaterskie czyny Powstania Warszawskiego. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Kwiaty złożymy także pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot wmurowanej w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki.

Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej. Rowecki został aresztowany przez hitlerowców 30 czerwca 1943 roku i osadzony w połowie lipca w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Przeprowadzone  w 2007 roku śledztwo pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ustaliło datę śmierci wybitnego piotrkowianina  na dni 2-7 sierpnia 1944 roku.

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close