Piotrków TrybunalskiWydarzenia

[AKTUALIZACJA] Starostwo donosi na dyrektora NFZ – POSŁUCHAJ

Zarząd Powiatu złożył doniesienie do prokuratury w Piotrkowie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora łódzkiego oddziału NFZ, poprzez ograniczenie łóżek na oddziałach internistycznych w regionie piotrkowskim w związku z nieogłoszeniem konkursu na świadczenie usług szpitalnych na oddziale wewnętrznym dla PCMD w Piotrkowie.

KLIKNIJ ŻEBY POSŁUCHAĆ

O decyzji Zarządu poinformował starosta Piotr Wojtysiak podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. – W związku z tym, że od 1 października w regionie piotrkowskim jest obniżona liczba łóżek opieki internistycznej (lecznictwa szpitalnego), Zarząd Powiatu po przeanalizowaniu informacji które otrzymał od Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Zarządzania Kryzysowego a kierowane do Narodowego Funduszu Zdrowia, po opinii konsultanta wojewódzkiego do spraw chorób wewnętrznych która wyraziła swoje zaniepokojenie, że zamknięcie oddziału może spowodować zagrożenie dla pacjentów, ale także po wypowiedziach medialnych ze strony dyrekcji szpitala wojewódzkiego, mówiące o tym, że są zaniepokojeni tym co może dziać się po 1 października w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czy oddziału chorób wewnętrznych, nie pozostało nam nic innego jak złożyć zawiadomienie do prokuratury – powiedział w rozmowie z nami starosta Piotr Wojtysiak.

Zawiadomienie dotyczy ograniczenia dostępności dla mieszkańców miasta i powiatu łóżek na oddziale internistycznym. – Z rejestru wojewody wynika, że stan na 1 sierpnia to 62 łózka w oddziałach internistycznych, natomiast stan na 10 października są to 42 łóżka – dodaje starosta Wojtysiak.

AKTUALIZACJA:

Otrzymaliśmy oświadczenie łódzkiego oddziału NFZ w sprawie doniesienia Zarządu Powiatu do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie, na działanie dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ  po nieoczekiwanym wypowiedzeniu umowy przez PCMiD  w czerwcu br. zabezpieczył opiekę internistyczną dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego na dotychczasowym poziomie. Zgodnie z zapowiedziami z czerwca br. ŁOW NFZ zapewnił opiekę w najbardziej stabilny i odpowiedzialny sposób: zwiększając liczbę łóżek na oddziale internistycznym i kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. W miejsce 20 łóżek internistycznych w PCMiD Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim zwiększył o 19 liczbę łóżek dla pacjentów – 12 internistycznych i 7 kardiologicznych.  ŁOW NFZ zapewnia ich finansowanie w ramach ryczałtu – adekwatnie do potrzeb mieszkańców. Opieka internistyczna zatem – wbrew opinii Pana Starosty – się nie pogorszyła. Na pewno pacjenci zyskali świadczenia bardziej kompleksowe – w tym samym miejscu w razie potrzeby uzyskają pomoc także w zakresie kardiologii interwencyjnej i elektrokardiologii.

Jak informuje Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Marek Konieczko niemal każdego dnia zarówno na oddziale internistycznym, jak i kardiologicznym są wolne miejsca dla chorych.

Podstawowym sposobem zabezpieczenia i finansowania świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego jest sieć szpitali, stąd oczywista decyzja ŁOW NFZ o zabezpieczeniu opieki internistycznej w szpitalu związanym z NFZ umową z ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli sieci szpitali.

Powiatowe Centrum Matki i Dziecka miało możliwość wycofania, za zgodą ŁOW NFZ,  wypowiedzenia umowy sieciowej i kontynuowania opieki internistycznej. Nie skorzystano z tego rozwiązania.

Ponadto informujemy, że w dniu 1 sierpnia br.  w rejestrze wojewody było 50 łóżek internistycznych – nie 62, jak twierdzi Pan Starosta P. Wojtysiak. Pragniemy przypomnieć Panu Staroście P. Wojtysiakowi, jak w trakcie 24 miesięcy pełnienia przez niego funkcji wicestarosty i starosty powiatu liczba łóżek w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim zmniejszyła się z 44 na oddziale internistycznym i chorób wewnętrznych do braku umowy z NFZ na ten rodzaj świadczeń.

Dane pochodzą z rejestru wojewody:

1.10. 2017 – początek sieci szpitali
44 łóżka na oddziale chorób wewnętrznych i kardiologii

1.06. 2018
24 łóżka oddział chorób wewnętrznych
44 łóżka oddział kardiologiczny

31.12. 2018
Brak oddziału kardiologii
24 łóżka oddział chorób wewnętrznych

1.08. 2019
Brak oddziału kardiologii
20 łóżek oddział chorób wewnętrznych

1.10. 2019
Zakończenie umowy na świadczenia na oddziale chorób wewnętrznych wskutek wypowiedzenia umowy przez PCMiD w czerwcu 2019 r.0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ups
ups
15 października, 2019 14:10

Panie Starosto Rejestr Wojewody należy czytać ze zrozumieniem

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!