Gminy

Rodzina sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów powiększyła się o cztery pisklęta

Sokoły wędrowne, jeden z najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaków, na dobre zadomowiły się w Elektrowni Bełchatów, należącej do spółki PGE GiEK z Grupy PGE. W tym roku sokoli rodzice doczekali się aż czterech piskląt, które w środę zostały zaobrączkowane.

To już czwarty lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów. Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni już w 2019 roku na wysokości 75 metrów na jednej z galerii nawęglania. W kolejnych latach sokoły wędrowne gniazdowały na kolejnych galeriach Elektrowni Bełchatów – w tym roku również pojawiły się w tym miejscu, pomimo, że od dwóch lat na dachu jednego z bloków energetycznych czeka na nie wyjątkowy, jeszcze niezamieszkały sokoli domek.

– Sokoły wędrowne to wyjątkowy i niezwykle wrażliwy gatunek. Jesteśmy dumni, że już czwarty rok z rzędu wybierają Elektrownię Bełchatów na miejsce powiększania swojej rodziny. Fakt, że osiedliły się właśnie tutaj, w bełchatowskiej elektrowni, jest potwierdzeniem dbałość spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna o środowisko naturalne. Codzienne zadania realizujemy z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych i być może właśnie aspekty środowiskowe zachęcają te wyjątkowe ptaki do wybierania naszych obiektów na miejsce do życia – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W tym roku Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy obrączkowali sokole pisklęta, rozpoznali wśród potomstwa trzy samiczki i jednego samca. Cała czwórka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo.

Sokoły wędrowne o wielu lat darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!