Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Pszczoły z Focusa wyprodukowały ponad 230 litrów miodu

Od trzech lat piotrkowski Focus Mall działa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy. Pasieka składająca się z 5 uli na dachu galerii powstała w 2019 roku w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”. W tym roku zebrano ponad 83 litry miodu, który rozlano do 396 słoików o pojemności 210 ml. W ciągu ostatnich trzech lat powstało niemal 234 litry złocistego płynu. W ostatnim sezonie po raz pierwszy pojawił się też unikalny i dostępny tylko lokalnie miód akacjowy i lipowy z nutą rozchodnika, którego całe pole pokrywa dach galerii.

Lokalizacja pasieki miodnej na dachu Focus Mall porośniętego rozchodnikami to bezpieczne i idealne pod kątem komfortu miejsce. Żyje tam ok. 300 000 pszczół łagodnej rasy Krainka, która bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach. Tegoroczne zbiory miodu to 43,26 l miodu wielokwiatowego, 34,02 l miodu akacjowego z nutą rozchodnika oraz 5,88 l miodu lipowego z nutą rozchodnika, co w sumie daje 83,16 l i 396 słoików pojemności 210 ml. Od początku istnienia pasieki, w ciągu trzech lat zebrano już 233,73 l złotego płynu.

Zielona przestrzeń w mocno zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny, w tym także ptaków i małych ssaków. Dlatego też w tym roku w pobliżu Focus Mall od ulicy Zamenhofa, na specjalnie przygotowanym terenie powstała łąka kwietna o powierzchni 500 m2, która zastąpiła dawny tradycyjny trawnik. Bogate w pyłek i nektar kwiaty zapewniają pożywienie zarówno pszczołom miodnym, jak i dzikim zapylaczom, takim jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wiele innych gatunków.

– Nasz piotrkowski, unikalny miód, który rozdajemy, cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, najemców i przyjaciół Focus Mall. W tym roku po raz pierwszy w składzie miodu pojawia się nuta rozchodnika, którym pokryte jest ponad 10 tys. metrów kwadratowych dachu naszego centrum. Konsekwentnie budujemy szerokie wsparcie dla lokalnej fauny, nie tylko tej hodowanej, ale i dzikiej. Stąd pomysł i realizacja bogatej w rozmaite rośliny łąki kwietnej. W przyszłym roku na wiosnę w otoczeniu galerii zamontowane zostaną specjalne budki lęgowe dla ptaków jerzyków” – mówi Olga Wiernicka, Area Marketing Manager NEPI Rockcastle.

W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmian warzyw i wieloma owocami, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.

Zobacz także:

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: