Fot. UM Piotrkowa Tryb.

Prohibicyjne zakusy Chojniaka

Views: 538

Minęło niespełna półtora miesiąca, odkąd prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (pisałem o tym tutaj), która zakłada „możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach” oraz poszerzenie zakazu picia w miejscach publicznych, a już prezydent Piotrkowa, Chojniak, postanowił z tej możliwości skorzystać. Dlaczego? Bo, jak informuje w przesłanym przez swojego rzecznika komunikacie prasowym, od lat dochodzą go „sygnały od wielu piotrkowian postulujących zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych”. A to dlatego, że „przy takich punktach sprzedaży wieczorami często dochodzi do zdarzeń niebezpiecznych i zakłócania porządku publicznego”, przez co „ludzie (mieszkający w pobliżu – przyp. M.G.) nie mogą (…) odpocząć po dniu pracy”.

Dalej w komunikacie czytamy, że chwalebnie „Piotrków Trybunalski jako jeden z pierwszych samorządów będzie chciał wprowadzić takie ograniczenia”. Proponuje się otóż, by przewidywany zakaz sprzedaży detalicznej procentów obowiązywał od 22.00 lub 23.00 do 6.00 i dotyczył miejsc, w których nie można alkoholu spożywać na miejscu. Planowana uchwała nie obejmie punktów gastronomicznych, barów, pubów i restauracji.

Trudno się dziwić, że pomysłowi prezydenta wtóruje Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej, pozostającej na garnuszku Urzędu. Dlatego nie dziwi również jego argumentacja, w której komendant na potwierdzenie zapewne odgórnie założonej tezy (chyba, że są jakieś badania to potwierdzające) dowodzi, że „częstokroć na osiedlach, na których funkcjonują takie sklepy dochodzi do łamania przepisów”. Zdaniem Hofmana „ograniczenie sprzedaży bez wątpienia przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa”. Bezpieczeństwa, o które z definicji powinna dbać podległa mu Straż Miejska oraz Policja.

Jak zaznaczał wiceprezydent, Andrzej Kacperek, najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu będzie procedowany tak naprawdę cały pakiet uchwał, które uregulują wszystkie kwestie związane ze sprzedażą alkoholu. Znajdzie się w nim m.in. uchwała, która wyłączy z zakazu rejony miasta, gdzie odbywać się będą imprezy masowe.

Weź udział w naszej sondzie i pomóż radnym podjąć decyzję zgodną z Twoim punktem widzenia.

Komentarzy: 13

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

  1. Czy w nie widzicie o co w tym wszystkim chodzi !? to nie przejdzie absolutnie , ale medialnie to strzał w 10 !! pierwsze miasto w Polsce itd, kampania rozpoczęta na dobre!!!

  2. Masakra! Ludzie mogą pić w barach??! A czy kolo barów między innymi okolice rynku nie mieszkają ludzie!! Przyjdź SE PAN po mieszkać w rynek zobaczysz jak to świetnie sie spi!! Kiedy na dworze gorąco na zewnątrz ryje pruja! A okna nie da sie otworzyć bo dzieci budzą! ! I co policja pomoże!! Prezydent! Idź pan…… Woj Łódzkie a tylko Piotrków dziura ma zakaz jak by nie było picia! Nie dziwie sie ze ludzie z stad uciekają! To miasto umrze nie długo! Nie wiem po co je odbudowywać i rozmaicac!