WolbórzWydarzenia

Pomnik Piłsudskiego odsłonięty. Później koncert Mazowsza

„Zaprosiliśmy Marszałka Józefa Piłsudskiego na wolborski rynek, do swoich żołnierzy, by był zawsze z nami” – popiersie Marszałka zostało dziś w Wolborzu odsłonięte i uroczyście poświęcone. 

Uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w kolegiacie wolborskiej, koncelebrowaną przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka, rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wolborzu. Po mszy kompania honorowa Wojska Polskiego wraz z pocztami sztandarowymi jednostek OSP Gminy Wolbórz oraz innych organizacji, w asyście orkiestry, przemaszerowali na pl Jagiełły, gdzie stanął pomnik Marszałka.

– To popiersie Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego, wielkiego Polaka, jest hołdem i podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Niech Marszałek Piłsudski i jego słowa: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” – przypomina nam w Wolborzu o naszych bohaterach, o wolności, do której droga była kręta i okupiona wieloma ofiarami – rozpoczął Andrzej Jaros burmistrz Wolborza. O wolborzanach w drodze do niepodległości mówił do zebranych Bogdan Szulc, przewodniczący Rady Miejskiej: – Wdzięczni za daną nam wolność na 100 – lecie odzyskania  przez Polskę niepodległości, w imieniu mieszkańców miasta i gminy Wolbórz  zaprosiliśmy  Marszałka Józefa Piłsudskiego na wolborski rynek, do swoich żołnierzy, by był zawsze z nami, by ciągle przypominał nam o bardzo trudnej polskiej drodze do niepodległości, o legionowym wysiłku, o zwycięskiej wojnie 1920 roku, i o tym, że wolność  i niepodległość można bardzo łatwo utracić, gdy się jej nie szanuje – mówił Bogdan Szulc.

Po wystąpieniach nastąpił moment odsłonięcia popiersia, po którym odczytany został przez oficera Wojska Polskiego apel poległych. Była też okolicznościowa salwa. Pomnik poświęcony został przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka.

Na zakończenie uroczystości, pod pomnikiem Marszałka, liczni goście i przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości przywołane zostały potwierdzone nazwiska naszych wolborskich bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski. Są to: Banaszkiewicz Roman, Bąk Jan, Bąk Władysław, Chmielewski  Czesław Cieszkowski Józef, Cieszkowski Zygmunt,  Czechowicz Kajetan, Dąbrowski Bronisław, Gruszczyński Ignacy, Iwanicki Józef, Kamocki Stefan Mateusz, Kozłowski Wacław, Latocha Antoni, Lisman Antoni, Lisman Ignacy, Lisman Jan, Lisman Władysław, Mirzejewski Franciszek, Tuchowski Szczepan,  Woźniak Tadeusz, Zając Roman, Zygier Jan.

Natomiast po południu w kolegiacie wolborskiej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, odbył się koncert zespołu Mazowsze. Obejrzyj fotorelację autorstwa Dariusza Kowalskiego.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!