Wola KrzysztoporskaWydarzenia

Nielegalna fabryka papierosów w Gomulinie. CBŚP rozbiło szajkę

Jedna z największych fabryk nielegalnych papierosów w centralnej Polsce została zlikwidowana dzięki policjantom Centralnego Biura Śledczego Policji, współpracującym z funkcjonariuszami podlaskiej KAS. W ogromnej hali w Gomulinie znajdowały się maszyny profesjonalnej linii produkcyjnej, warte około 1,8 miliona złotych. Mundurowi zabezpieczyli niemal 3,3 miliona szt. papierosów oraz ponad 25 ton krajanki tytoniowej. Funkcjonariusze zatrzymali również 10 osób, które zostały aresztowane. Śledczy oszacowali, że uszczuplenie Skarbu Państwa mogło wynieść nawet 30 mln zł.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału w Suwałkach Zarządu w Białymstoku, wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego, ustalili, że w Gomulinie w gminie Wola Krzysztoporska, mogą być produkowane nielegalne papierosy. Sprawdzając te informacje, dzięki wytężonej pracy mundurowi wytypowali jedną z posesji, gdzie znajdował się kompleks budynków ogrodzony wysokim płotem, dodatkowo chroniony systemem monitoringu.

W jednym czasie kilkudziesięciu funkcjonariuszy CBŚP i KAS wkroczyło na teren posesji, gdzie znajdowała się m.in. hala podzielona na kilka pomieszczeń. W pierwszym funkcjonowała nowoczesna maszyna do produkcji i pakowania papierosów. W chwili wejścia funkcjonariusze zastali tam kompletnie zaskoczonych mężczyzn, którzy obsługiwali pracującą maszynę, dostarczając komponenty i odbierając gotowe paczki papierosów. W kolejnych pomieszczeniach znajdowały się ogromne ilości kartonów wypełnionych papierosami, innymi komponentami potrzebnymi do ich produkcji oraz krajanką tytoniową.

W przylegającym do hali budynku mieszkalnym przygotowane były pomieszczenia socjalne, tj. kuchnia, łazienka oraz sypialnie. Dzięki temu pracownicy nie musieli wychodzić na zewnątrz, nie zdradzając jednocześnie swojej obecności na posesji.

Na miejscu, oprócz maszyn wartych około 1,8 miliona złotych, zabezpieczono także prawie 3,3 miliona papierosów oraz ponad 25 ton krajanki tytoniowej. Zabezpieczone urządzenia były w stanie wyprodukować około 3500-4000 sztuk papierosów na minutę, pakując przy tym ok. 125 paczek papierosów na minutę. Zabezpieczona na miejscu krajanka tytoniowa oraz komponenty do produkcji papierosów były w stanie zapewnić ciągłość produkcji i wytworzyć ponad 25,5 miliona sztuk kolejnych papierosów.

Wprowadzenie na rynek zabezpieczonego nielegalnego towaru spowodowałoby straty Skarbu Państwa w wysokości nawet 30 mln zł. Do sprawy zatrzymano 10 obywateli Ukrainy, w wieku od 21 do 62 lat.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i przestępstw podatkowych. Podejrzanym grozić może kara pozbawienia wolności do 10 lat. Decyzją sądu wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: CBŚP

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!