Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Niebezpieczne sadze w kominie

W sezonie zimowym rośnie liczba interwencji strażaków związanych z pożarami sadzy w kominie. W okresie grzewczym 2017/2018 na terenie Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego odnotowano 39 zdarzeń tego typu, natomiast od 1 września do 4 grudnia 2018 już 12 razy strażacy gasili palące się sadze.

Najczęściej przyczyną powstania pożaru sadzy w kominie jest zaniedbanie użytkowników, którzy nie wykonują okresowego czyszczenia przewodów kominowych oraz nie poddają ich obowiązkowym przeglądom kominiarskim. – Pożarów tych można uniknąć. Zgodnie z wymogami prawa, przewody kominowe należy czyścić 4 razy w roku, a raz w roku poddawać je kontroli przez uprawnione do tego podmioty (mistrz kominiarski). Palące się sadze mogą spowodować pęknięcie przewodów kominowych, przedostanie się dymu do pomieszczeń, co sprowadza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – przestrzega st.kpt. Piotr Kaźmierczak, oficer prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Przypominamy o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych oraz zachęcamy do wyposażenia domów i mieszkań w czujniki tlenku węgla (czujki dymu), które w porę ostrzegą przed grożącym niebezpieczeństwem. W siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się szkolenie doskonalące w zakresie gaszenia pożarów sadzy. W szkoleniu udział wzięli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim oraz druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z terenu powiatu piotrkowskiego.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x