Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

„Nie ma szans, żeby Sebastian M. opuścił ZEA do czasu zakończenia postępowania ekstradycyjnego”

„Nie ma szansy, żeby Sebastian M. opuścił Zjednoczone Emiraty Arabskie do czasu zakończenia postepowania ekstradycyjnego” – zapewniają przedstawiciele Emiratów, podczas spotkania on-line z polskimi prokuratorami. Wideokonferencja śledczych z obu krajów odbyła się dziś w Prokuraturze Krajowej i Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jeden z punktów rozmowy to wyjaśnienie kwestii związanych z interpretacją definicji “przestępstwa ekstradycyjnego”, które jak się okazuje, wzbudzało niejasności.

To jest definicja, która jest zawarta w umowie dwustronnej, ale okazuje się, że jednak ta interpretacja jest troszeczkę inna, więc wiemy już czego oczekuje od nas strona ZEA w zakresie informacji, o które się zwrócili. To, co również bardzo nas satysfakcjonuje, to pełne zapewnienie ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wręcz powtórzę ich stwierdzenie, że “nie ma szansy, żeby pan Sebastian M. opuścił terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich do czasu zakończenia postępowania ekstradycyjnego, pomimo tego, że nie przebywa on w areszcie ekstradycyjnym. Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, powiedział, że podejmowane są przez tamtejsze władze działania, które mają służyć temu zabezpieczeniu. Więc nie ma możliwości, żeby Sebastian M. opuścił ten kraj, więc jest to dla nas ważne i jest to istotna okoliczność – relacjonuje prokurator Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego – Nasi rozmówcy potwierdzili również to, że tamtejsze przepisy nie pozwalają na zbyt długie stosowanie aresztu ekstradycyjnego i ten limit został wyczerpany w prawie pana Sebastiana M. (dlatego opuścił on areszt, o czym pisaliśmy TUTAJ – przyp. red.)

Piotrkowska Prokuratura Okręgowa, została zobowiązana do przesłania dodatkowych informacji.

Do końca miesiąca strona polska ma przekazać dodatkowe informacje w oparciu o materiał dowodowy, który jest wciąż gromadzony w postępowaniu Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, i ten dowód ma być uzyskany do końca miesiąca i wówczas będziemy tę informację przekazywali stronie emirackiej. Na pytanie, kiedy postępowanie może się zakończyć, odpowiedź była rozsądna, bo usłyszeliśmy, że nikt nie jest w stanie wskazać daty, natomiast jest to procedura etapowa i po prostu musimy czekać – dodała rzeczniczka PK.

To była pierwsza rozmowa “na żywo” z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości w ZEA.

Zawsze kontakt bezpośredni, nawet jeśli jest on na odległość, ale mimo wszystko bezpośredni, Pozwala na stwierdzenie zainteresowania i jako uczestniczka tej konferencji, mogę powiedzieć, że widać zainteresowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich współpracą z polską prokuraturą, i są na nią otwarci. Mają pełną świadomość charakteru czynu i tragedii wywołanej tym czynem. Bardzo pozytywnie odbieramy zaangażowanie i chęć merytorycznej współpracy.

Przypomnijmy, że do wypadku, w którym śmierć poniosła trzyosobowa rodzina doszło we wrześniu zeszłego roku.

1.3 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!