Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Mosty na starówce z nazwami królów

Cztery mosty ze starego miasta w Piotrkowie, od dziś ma swoje nazwy. I tak: król Jan Olbracht, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August i Aleksander Jagiellończyk, to patroni mostów nad rzeką Strawą. Kiedyś po Strawie podobno pływała królowa Bona, dziś to raczej ciek wodny – w dodatku śmierdzący.

Projekt uchwały w porządku dzisiejszej (27.06) sesji Rady Miasta trafił za sprawą autopoprawki prezydenta miasta. Paweł Czajka z Pracowni Planowania Przestrzennego mówił podczas posiedzenia: – Pomysł nadania nazwy mostom zrodził się w trakcie posiedzenia Komisji, która miała przygotować wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wpisania obszaru w Piotrkowie Trybunalskim jako pomnika historii. Ponieważ akurat tych czterech królów obierano w Piotrkowie, jak wskazali nam historycy pracujący w Komisji, podjęliśmy taką inicjatywę razem z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego – mówił Czajka.

Odmienne zdanie w tej kwestii miał radny Piotr Gajda z PiS. Radny mówił, że stan mostu przy Wojska Polskiego jest w fatalny, i nadawanie mu królewskiej nazwy jest niestosowne. Wnioskował za to, by most w Alejach Cmentarnych, nosił nazwę Krzysztofa Chojniaka, prezydenta miasta Piotrkowa. Ten wniosek jednak został odrzucony ze względów formalnych.

I tak: imię króla Jana Olbrachta będzie nosić most na Wojska Polskiego, Aleksandra Jagiellończyka most na Zamkowej, Zygmunta I Starego na ul. Starowarszawskiej, a Zygmunta II Augusta na ul. Garncarskiej.

 

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
27 czerwca, 2018 15:44

Świat oszalał !!!! Ani to mosty, ani rzeka… Brak słów…

marek
marek
28 czerwca, 2018 08:40

ha ha ha takie jaja tylko u nas

Powiązane artykuły

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!