Wydarzenia

Międzypowiatowe obchody Święta Policji 2019

Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z dnia 24 lipca 1919r. powołana została Policja Państwowa. W tym roku przypada 100. rocznica tego wydarzenia, a na jego pamiątkę dzień 24 lipca ustanowiono Świętem Policji. 14 lipca 2019 roku policjanci z pięciu powiatów garnizonu łódzkiego: bełchatowskiego, piotrkowskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego i wieluńskiego wzięli udział w uroczystościach dla uczczenia tej wyjątkowej rocznicy w Bełchatowie.

Tegoroczne święto wspólnie obchodzili mundurowi z 5 powiatów. Uroczysty apel poprzedziła Msza Święta o godzinie 12:00 w Kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz na Plac Narutowicza. Międzypowiatowe Obchody Święta Policji rozpoczęto od złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi – insp. Andrzejowi Łapińskiemu. Zaproszonych gości przywitał gospodarz niedzielnych uroczystości, Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie – insp. Karol Mielczarek. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych ze wszystkich pięciu powiatów, przedstawicieli duchowieństwa, sądów, prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, a także prezesów, dyrektorów, kierowników przedsiębiorstw, urzędów i spółek.

Akty mianowania na wyższe stopnie policyjne wszyscy funkcjonariusze odebrali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego oraz jego zastępcy mł. insp. Jarosława Rybki. Komendant Wojewódzki pogratulował policjantom promocji na wyższe stopnie służbowe, jednocześnie dziękując za sumienne wykonywanie obowiązków, poświęcenie i troskę o zapewnienie bezpieczeństwa. Podziękowania złożył również pracownikom cywilnym, którzy codzienną pracą wspomagają funkcjonariuszy. Kiedy przyszedł czas na życzenia z ust zaproszonych gości, nie zabrakło gratulacji i podziękowań. Głos zabrali posłowie i senatorowie oraz Starosta Bełchatowski, a całość uroczystości podsumowała wypowiedź insp. Andrzeja Łapińskiego.Uroczystość zakończyła defilada, w której wzięła udział Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Łodzi oraz poczty sztandarowe.

Wszyscy, którzy odwiedzili Plac Narutowicza w Bełchatowie mogli uczestniczyć w pikniku profilaktycznym, gdzie każda z jednostek przygotowała szereg atrakcji. Najmłodsi wzięli udział w konkursach. Było też miasteczko ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży, gdzie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim pokazywali zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Przedstawiciele GHE im. płk. J. Maleszewskiego II Okręg Policji Państwowej na co dzień pełniący służbę w Komisariacie Policji w Wolborzu, wystąpili w mundurach z okresu 20-lecia międzywojennego. Można było też zobaczyć patrol rowerowy z piotrkowskiej komendy. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie przeprowadzili akcję znakowania rowerów i omawiali do czego służą alko i narkogogle. Dużym zainteresowaniem cieszyły się maskotki Kota Prewencjusza i Komisarz Błysk. Nic nie wywołało tak wielkich uśmiechów na dziecięcych buziach jak pokaz tresury psów policyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz zatrzymywania niebezpiecznego przestępcy zaprezentowany przez funkcjonariuszy Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x