Artykuł partnerskiGminyKulturaNadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

Mała skala, wielkie możliwości. Odwiedź nasze Ryneczki!

To miejsca, gdzie możesz spróbować naturalnych produktów i poznać lokalnych rolników. Od pierwszego dnia ich funkcjonowania (1 października 2022) tłumy ruszyły po warzywa, owoce, wędliny, jajka czy miód prosto od rolnika. Wizyta w tych miejscach to nie tylko zakupy. To doświadczenie i wsparcie dla społeczności wiejskich, które kontynuują swoją pasję, dbając jednocześnie o środowisko i przyszłe pokolenia. To przykład, jak mała skala może stworzyć wielkie możliwości. Dlatego znów zachęcamy do odwiedzenia Ryneczku Marszałkowskiego i Ryneczku Wojewódzkiego.

– Jak to się zaczęło? Rolnicy zgłaszali potrzebę, chcieli wjechać do Łodzi i handlować bez potrzeby zatrudniania pośredników – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Z drugiej strony docierały do mnie sygnały od mieszkańców Łodzi, którzy chcieli w swoim mieście przyjść na ryneczek i kupować towary bezpośrednio od producentów. Połączyliśmy więc potrzeby rolników i mieszkańców Łodzi. To się sprawdziło!

To miejsca, gdzie spotykają się tradycja i nowoczesność. Ryneczki, poprzez promowanie idei krótkiego łańcucha dostaw i przetwarzania na małą skalę, skutecznie promują dziedzictwo kulinarne regionu łódzkiego, zwiększają wiedzę mieszkańców o produktach tradycyjnych i regionalnych, kształtują prozdrowotne nawyki. Wspieranie takich miejsc wpływa na aktywizację gospodarczą regionu, wzmocnienie lokalnej tożsamości i bogactwa kulturowego obszarów wiejskich.

Lokalni rolnicy mają możliwość prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów bezpośrednio konsumentom. Dzięki temu kupujący mogą cieszyć się świeżymi, zdrowymi produktami, a rolnicy zyskują większy udział w zyskach. To także okazja do nawiązania bezpośredniego kontaktu. Konsumenci mogą poznać proces wytwarzania żywności. Mają okazję poznać rolnika lub przetwórcę, który odpowiada za jakość produktu. Takie podejście buduje więź i zaufanie.

Wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020

Wspieranie organizacji łańcucha dostaw żywności, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych to jeden z głównych priorytetów Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Dofinansowanie można było otrzymać na budowę lub remont obiektów do przechowywania chłodzenia i przetwarzania produktów rolnych, zakup odpowiedniej infrastruktury – instalacji, maszyn lub wyposażenia czy nabycia środków produkcji i pokrycia kosztów bieżących.

O wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój w ramach PROW ubiegać się mogli m.in. rolnicy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych oraz ci, którzy podjęli działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego, ale bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Również Zarząd Województwa Łódzkiego w ramach działań delegowanych przeznaczył środki w ramach PROW 2014-2020 na inwestycje wspierające rozwój branży rolno-spożywczej. Dofinansowane zostały inwestycje na operacje związane z budową targowisk lub obiektów przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów. W ramach inicjatywy LEADER wsparte zostały projekty związane z podjęciem lub rozwojem działalności gospodarczej w zakresie produkcji i sprzedaży żywności tradycyjnej i regionalnej. Inną formą wsparcia rolników z środków PROW były szkolenia z nowoczesnych praktyk rolniczych, zarządzania gospodarstwem i marketingu.

Perspektywy na Przyszłość: Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Z kolei nowy okres programowania w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 obejmuje wsparcie dla zrównoważonych praktyk rolniczych, rozwoju infrastruktury i promocji lokalnych produktów. Program ten wzmocni proces modernizacji obszarów wiejskich i rolnictwa oraz zapewni dalszy ich rozwój. Jednym z kluczowych aspektów programu jest dalsze promowanie zrównoważonego rolnictwa, które dba o ochronę środowiska naturalnego i zachowuje różnorodność biologiczną. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Materiał opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022.

Więcej na: https://lodzkie.ksow.pl

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Materiał opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!