KulturaNadchodzące wydarzeniaPiotrków Trybunalski

Piotrkowscy artyści na plenerze w Vienne

W zaprzyjaźnionym z Piotrkowem, francuskim mieście Vienne, odbyły się spotkania artystyczne „Twin Art Week”. W projekcie uczestniczyli artyści z miast partnerskich Vienne: Goris z Armenii, Albacete z Hiszpanii, Velenje z Słowenii i Esslingen z Niemiec. Piotrków Trybunalski reprezentowali Tomasz Cieślik i Henryk Trojan.

Pierwszego dnia pobytu podczas wernisażu francuskich artystów zaproszonych gości powitał mer miasta. Zaznaczono że „Twin Art Week” inspirowany jest piotrkowskimi plenerami miejskimi, gdzie zapraszani są twórcy z miast partnerskich. Uczestnicy projektu zakwaterowani byli u rodzin francuskich, a obaj piotrkowscy malarze byli goszczeni przez prezes stowarzyszenia odpowiedzialnego za kontakty z zagranicą panią Michel Laborel.

Czas pobytu był wypełniony nie tylko pracą twórczą, ale również intensywnym zwiedzaniem. Dumą mieszkańców Vienne są zbiory muzeum Saint-Romain-en-Gal, gdzie można zobaczyć bogatą kolekcję mozaik, malarstwa i sprzętu codziennego użytku z czasów cesarstwa rzymskiego. Do godnych polecenia zabytków należą również; świątynia Liwii i August, amfiteatr rzymski, w którym obecnie odbywają się festiwale jazzowe oraz stare miasto z katedrą z XI wieku.

Uczestnicy projektu mieli do dyspozycji pracownie w domu kultury i zobowiązani byli do wykonania kilku prac zainspirowanych atmosferą miasta.W ostatnim dniu pobytu wszystkie prace zaprezentowane zostały na wystawie w siedzibie muzeum w centrum miasta przy dużej frekwencji mieszkańców.

– Sztuka jest jednym z najlepszych ambasadorów na forum międzynarodowym, a takie projekty jak „Twin Art Week” stwarzają możliwości wymiany artystycznej, co buduje dobre relacje i współprace między miastami  partnerskimi – powiedzieli piotrkowscy artyści.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!