GminyWażne wiadomościWydarzenia

Kupią drona do poszukiwań zaginionych?

Piotrkowskie starostwo rozważa zakup drona, dzięki któremu w zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób będzie można poszukiwać osoby zaginione. Podobnych akcji w ciągu roku – zwłaszcza jesienią gdy sporo osób chodzi do lasu na grzyby – służby ratunkowe prowadzą co najmniej kilka. W poniedziałek odbyła się prezentacja drona.

Dron wyposażony jest w system SARUAV. To program stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i służy do głębokiej analizy zdjęć pozyskanych z powietrza w celu określenia lokalizacji osób zaginionych. W prezentacji urządzenia brali udział przedstawiciele powiatu: Starosta Powiatu Piotr Wojtysiak, Przewodniczący Rady Bernard Matyszewski, wicestarosta Dariusz Magacz oraz Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Karolina Cubała. Byli także przedstawiciele strażaków, leśników i policjanci. – Wyjątkowość tego drona polega po pierwsze na tym, że wyposażony jest w sześć wirników. Po drugie, ma wymienne kamery i bardzo dużo akcesoriów które można do niego dołączyć. Na przykład wykrywacz gazu. Dzięki niemu, można sprawdzić czy ktoś palił w piecu węglem lub śmieciami. Ponadto to urządzenie jest przydatne w sytuacjach ratownictwa chemicznego, gdzie musimy wiedzieć czy w wypadku drogowym na przykład cysterny, nie dochodzi do szkodliwych wycieków. – mówi Karol Rodzik przedstawiciel firmy Aero Mind. – Sprzęt sprawdza się także przy poszukiwaniach ludzi. Jest przystosowany do tak zwanych nalotów fotogrametrycznych, czyli technologii podobnej do tworzenia map. Mamy specjalny program stworzony przez zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pozwala on analizować zdjęcia z nalotu pod kątem obecności osób na tych zdjęciach. System potrafi wykryć nawet bardzo małą postać, którą trudno byłoby dostrzec operatorowi zwykłego drona czy pilotowi śmigłowca poszukiwawczego. System wykorzystywany jest już w kilku jednostkach i ma na swoim koncie sukcesy, bowiem dzięki niemu, udało się odnaleźć w lesie poszukiwaną osobę – dodaje Wojciech Gruźliński z Aero Mind.

Zakup drona rozważa piotrkowskie starostwo. – W związku z tym, że sporo terenów naszego powiatu zajmują lasy, a zaginięć mamy sporo, zdecydowaliśmy się wziąć udział w pokazach i rozważyć kupno tego sprzętu. Na tę chwilę żadne decyzje jeszcze nie zapadły. O tym czy zakupić urządzenia zdecyduje Zarząd Powiatu – mówi w rozmowie z Piotrkowskim24 Karolina Cubała kierownik Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Piotrkowie.

Podstawowa wersja drona wyposażona w system SARUAV to koszt około 18 tysięcy złotych.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: