RęcznoWydarzenia

Krótko w temacie…

Trwa wymiana dachu na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Ręcznie, choć jak nas poinformowano, koniec już bliski. Wymiany, nie dachu. Samorząd, zgodnie z prawem, do informacji publicznej podaje nazwę oraz adres firmy. To „Ad-Dom” Korpas Damian, ul. Główna 2A, 97–510 Ręczno. Dlatego lepiej, by nie ciekło…

***

Do publicznej wiadomości podano również nazwę i adres firmy, która wygrała przetarg na odśnieżanie dróg gminnych i powiatowych na terenie gminy w sezonie 2017/2018. Zajmie się nim „Dromost”, spółka jawna z Radomska. Samorząd informuje przy tym, że „kolejność odśnieżania dróg gminnych odbywać się będzie wg ustalonych standardów”. Oraz, że „łączny czas jednokrotnego odśnieżania wszystkich dróg objętych wykazem wyniesie ok. 8 godz.” Urzędnicy proszą jednocześnie mieszkańców „o cierpliwość i wyrozumiałość”. Tak na wszelki wypadek, gdyby zasypało.

***

Absolutnym hitem informacyjnym okazał się jednak news, że 6 grudnia pracownicy „urzędu gminy Ręczno ubrali urząd przygotowując się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia”. Naszym zdaniem może z nim konkurować jedynie ten o prowadzonych pracach związanych „z odtworzeniem istniejącego rowu przy drodze powiatowej Nr 1513E Ręczno – Łęg Ręczyński”.

***

Za to znacznie bardziej doniosłą okazała się informacja o tym, że 12 grudnia br. gmina Ręczno zawarła „umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na” jej terenie „oraz odbiór i zagospodarowanie odpadów z gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych”. Przez dwa lata będzie się tym zajmować firma FCC Polska Sp. z o.o. z Zabrza. W najbliższych dniach mieszkańcy gminy mają otrzymać nowe harmonogramy wywozu odpadów na 2018 r., a do tego „worki na papier i odpady ulegające biodegradacji. Pozostałe pojemniki na każdej posesji zostaną odpowiednio oznaczone naklejkami ułatwiającymi mieszkańcom segregację odpadów. W związku z korzystną ofertą uzyskaną w przetargu”, samorząd nie przewiduje „w najbliższym czasie zmiany stawek za odbiór odpadów”. Taki prezent z okazji zbliżających się świąt.

***

Żeby jednak nie było zbyt słodko, mieszkańcy w ciągu następnych lat będą musieli pozbyć się azbestu ze swoich gospodarstw. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał dotację na „Opracowanie aktualizacji programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Ręczno na lata 2017–2032” . Dlatego od 4 do 12 grudnia br. na terenie gminy trwała inwentaryzacja wyrobów zawierających ten materiał. Udzielano „również niezbędnych informacji w zakresie szkodliwości azbestu i obowiązków prawnych związanych” z jego wykorzystywaniem. Teraz zostanie „opracowany i przyjęty uchwałą program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy, który umożliwi pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest”. O tym, kto zapłaci za nowe pokrycia dachowe, nie poinformowano.

 

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!