Chorwacja to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. PKP Intercity chcąc zapewnić wygodną podróż nad Adriatyk uruchamia nowe połączenie z Warszawy do Rijeki. Pasażerowie do Chorwacji pojadą cztery razy w tygodniu, a ceny promocyjnych biletów zaczną się już od około 200 zł. Jest to konkurencyjna oferta do przejazdu autokarem czy samochodem. Z naszego regionu, pocuag odjeżdżać będzie z Opoczna.
Pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki odjedzie w piątek 27 czerwca. Nad Adriatyk z Polski będzie można pojechać cztery razy w tygodniu: we wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Powrotne połączenia realizowane będą w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Pociąg będzie kursował do końca wakacji, a ostatni raz w tym roku odjedzie z Warszawy 29 sierpnia i z Rijeki 31 sierpnia. Bilety będą dostępne w kasach biletowych, aplikacji i na stronie internetowej PKP Intercity.
Trasa przez pięć krajów
Pociąg do Chorwacji będzie odjeżdżał z Warszawy parę minut po godzinie 14:00. Pierwsze postoje będzie miał w Opocznie i Włoszczowie. Następnie przejedzie przez województwo śląskie zatrzymując się w Zawierciu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Katowicach, Tychach, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, i Chałupkach. W podróż do Chorwacji będzie można udać się także m.in. z Krakowa, Rzeszowa, Kielc, Łodzi, Opola, Wrocławia czy Poznania dzięki przesiadce z innych pociągów PKP Intercity.
Około godziny 22:00, po przejechaniu przez Czechy, skład PKP Intercity dotrze do Wiednia. To trasa obecnie kursującego międzynarodowego pociągu IC Sobieski. Skład zostanie wydłużony o dodatkowe wagony, które w stolicy Austrii zostaną odczepione i wyruszą dalej jako oddzielny pociąg. Po północy, na terenie Słowenii, pociąg zostanie połączony z nocnym pociągiem Istria z Budapesztu do Rijeki. Około 6:00 pociąg zatrzyma się w stolicy Słowenii – Lublanie. Następna stacja to Postojna, miejscowość znana z 20-km jaskini, dostępnej dla turystów. Przed stacją docelową pociąg stanie w Opatiji, miasta słynnego z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i historycznych budynków odwołujących się do tradycji Riwiery Austriackiej. Miejscowość znana jest z silnych więzi z Polską. Mieszkał w niej Józef Piłsudski, Maria Konopnicka, Stefan Żeromski, a Henryk Sienkiewicz pisał tam „Pana Wołodyjowskiego”.
Skład do Rijeki dotrze po godzinie 9:00. Trasa kolejowa z Warszawy do Rijeki jest jedną z najdłuższych w Europie i wynosi 1240 km.
Pasażerowie ofertą narodowego przewoźnika kolejowego są zachwyceni. Pani Ewa, która podróżuje ze swoim partnerem mówi: – Jesteśmy zachwyceni pomysłem podróży pociągiem do Chorwacji! Zawsze jeździliśmy samochodem i to była męczarnia dla mojego męża, który musiał prowadzić przez wiele godzin. Teraz będziemy mogli oboje odpoczywać, czytać, podziwiać widoki i po prostu cieszyć się wspólnym czasem. To znacznie wygodniejsza forma, bez stresu i zmęczenia za kierownicą! – mówi kobieta.
Z kolei pan Marek który do Chorwacji rozważa wyjazd z rodziną, mówi: – Dla nas, jako rodziny z małymi dziećmi, to rewelacja! Podróż pociągiem to o wiele mniej stresu niż jazda samochodem. Dzieci mogą swobodnie się poruszać, bawić, a my nie musimy martwić się o postoje czy korki. Kierowca, czyli ja, wreszcie będzie mógł się zrelaksować w drodze na urlop, a nie dojeżdżać już zmęczony.
– Jako samotna podróżniczka, zawsze cenię sobie komfort i swobodę. Podróż pociągiem do Chorwacji to dla mnie idealne rozwiązanie. Mogę spokojnie pracować na laptopie, czytać książkę, podziwiać krajobrazy – mówi pani Zofia.
O możliwości kolejowej podróży do Chorwacji poinformował w mediach społecznościowych Dariusz Klimczak, szef resortu infrastruktury. – Już od 27 czerwca wakacyjny pociąg PKP Intercity, do chorwackiej Rijeki będzie zatrzymywał się w Opocznie. To ważny krok pokazujący, że nie tylko duże miasta, ale również mniejsze miejscowości zasługują na nowoczesne i komfortowe połączenia kolejowe. To realna zmiana, która zwiększa dostępność zagranicznych podróży i ułatwia planowanie wakacji. Niech lato 2025 będzie czasem bliższych i dalszych podróży! – napisał Dariusz Klimczak.
Komfort i bezpieczeństwo podróży
Pasażerowie będą mieli do wyboru kuszetkę, czyli wagon z miejscami do leżenia i dwa wagony z przedziałami drugiej klasy. Wszystkie wagony będą klimatyzowane. Między Warszawą a Wiedniem, w składzie będzie wagon restauracyjny Wars ze świeżymi posiłkami przygotowywanymi na miejscu przez kucharza. – Warto skorzystać z wagonu restauracyjnego. Po co martwić się o prowiant i tracić czas na postojach, skoro mogą Państwo delektować się świeżo przygotowanymi posiłkami i aromatyczną kawą, podziwiając przy tym zmieniający się krajobraz? Nasi kucharze dbają o to, by każda potrawa była smaczna i sycąca, a podróż upływała w komfortowej atmosferze. To idealny sposób, by w pełni wykorzystać czas podróży i dotrzeć do celu wypoczętym i najedzonym! – mówi Radosław Groblewski, prezes Wars S.A. W wagonie z miejscami do leżenia, z czteroosobowymi przedziałami, pasażerowie otrzymują poduszkę, koc i prześcieradła. W tym wagonie przez cały czas podróżni znajdują się pod opieką pracownika Wars. W pociągu będą mogły podróżować 172 osoby.
Współpraca międzyrządowa
Połączenie do Rijeki to efekt inicjatywy PKP Intercity. Wymagała ona współpracy narodowych przewoźników kolejowych: z Czech, Austrii, Słowenii, Chorwacji i Węgier. W pracach nad pociągiem brali udział także przedstawiciele ministerstw ds. transportu z krajów, przez które przebiega trasa wakacyjnego połączenia.
Polecamy