WolbórzWydarzenia

Historia w krzywym zwierciadle strony ZS CKU w Wolborzu

Szukając informacji o szkole średniej dla dziecka, jeden z rodziców trafił na stronę internetową Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Przeglądając jej zasoby, wszedł na zakładkę 50-lecie szkoły”, zawierającą m.in. krótką historię Wolborza i… przetarł oczy ze zdumienia. Takiego steku bzdur już dawno nie widział. Przeanalizujmy tylko kilka ostatnich linijek tekstu.

Bzdura pierwsza: W wyniku zwycięstw Napoleona (…) Wolbórz zostaje włączony do utworzonego w 1815 r. Królestwa Polskiego. Tymczasem Wolbórz znalazł się w Królestwie Polskim w wyniku klęsk Cesarza Francuzów. W wyniku zwycięstw Napoleona, miasto zostało włączone do Księstwa Warszawskiego, powstałego na mocy pokoju w Tylży w 1807 roku.

Bzdura druga: W 1820 r. (…) odebrano Wolborzowi prawa miejskie. – Wolbórz przestał być miastem 4 lutego 1870 roku. A o tym, dlaczego tak się stało, pisał tutaj chociażby nasz naczelny.

Bzdura trzecia: Podczas I i II wojny światowej Wolbórz został zbombardowany i spalony. – Tak, ale spotkało to miejscowość w znacznym stopniu jedynie podczas drugiej wojny światowej.

Bzdura czwarta: 18 I 1945 r. Wolbórz został oswobodzony przez Wojska Polskie. – Tego dnia, po ucieczce Niemców, do Wolborza wkroczyła Armia Czerwona.

ZS CKU w Wolborzu, to szkoła o długiej tradycji. Jej nazwa z biegiem lat zmieniała się, ale placówka, pomijając jej „pedagogiczny początek”, zawsze była jednym z liderów rolniczej edukacji młodzieży. Szkoda, by to, co znajduje się na jej wizytówce, psuło ten wizerunek.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
17 marca, 2018 09:34

Ciekawe jak wyglądają w tej szkole lekcje historii?

Powiązane artykuły

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!