Wydarzenia

Grzegorz Schreiber Marszałkiem WŁ. Zbigniew Ziemba i Grzegorz Wojciechowski – zastępcami

Grzegorz Schreiber wybrany na nowego marszałka województwa. Zbigniew Ziemba i Grzegorz Wojciechowski zostali jego zastępcami. Przewodniczącą Sejmiku wybrano Iwonę Koperską. Wszystkie funkcje w Sejmiku i Zarządzie Województwa zajmują działacze Prawa i Sprawiedliwości. Złamano tym samym niepisaną zasadę podziału stanowisk dla poszczególnych ugrupowań.

Na pierwszy ogień wybór przewodniczącego Sejmiku. Pojawiają się dwie kandydatury. Iwona Koperska z PiS oraz Marek Mazur z PSL – Cztery lata temu Marek Mazur zdobył 100% głosów. Mamy nadzieję, że będzie tak i tym razem – mówił Dariusz Klimczak, zgłaszając kandydaturę Mazura. Piotrkowianin w głosowaniu jednak przepadł.

Kolejne głosowanie to wybór marszałka. Grzegorz Schreiber nie miał konkurencji, bowiem zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i PSL Joanna Skrzydlewska w ostatniej chwili wycofała swoją kandydaturę. Powodem takiej decyzji było niedopuszczenie przez PiS kandydatów innych ugrupowań do prezydium Sejmiku. – Szanowni państwo z PiS. Nawet w Sejmie opozycja ma przedstawicieli w prezydium – mówił Dariusz Joński z KO. Na znak protestu, radni opozycyjni odmówili wzięcia udziału w dalszych głosowaniach. Następnie decyzją radnych Prawa i Sprawiedliwości zablokowano możliwość zadawania pytań kandydatowi na marszałka. Radni opozycji chcieli zapytać, gdzie mieszka Grzegorz Schreiber i co wie o naszym województwie.

Faktem jest, że już jako marszałek, Schreiber w pewnym momencie pomylił się i zaczął mówić o „województwie kujaw…”. W rezultacie do głosowania doszło. Za kandydaturą Grzegorza Schreibera głosowało 17 radnych.

Radni PiS ustalili także wysokość wynagrodzenia nowego marszałka. Będzie ono wynosiło blisko 12 tysięcy złotych brutto. Pensja składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego, a także dodatku za wysługę lat. Na wicemarszałków wybrano Zbigniewa Ziembę – szefa powiatowych struktur PiS w powiecie piotrkowskim, oraz byłego posła z okręgu 10., Grzegorza Wojciechowskiego.

Podczas sesji radni Prawa i Sprawiedliwości wybrali także członków zarządu WŁ. Zostali nimi Robert Baryła i Andrzej Górczyński.

Warto dodać, że na sali obrad był poseł Antoni Macierewicz oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x