GminyGorzkowiceWażne wiadomościWydarzenia

Gmina Gorzkowice podpisała umowę na odbiór azbestu

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi została podpisana umowa pomiędzy funduszem a gminą Gorzkowice na dofinansowanie zadania: „Usuwanie wyborów zawierających azbest z terenu Gminy Gorzkowice”. Dokument w imieniu samorządu gorzkowickiego, podpisał wójt Alojzy Włodarczyk oraz Rita Ociepa skarbnik gminy.

Azbest, materiał powszechnie stosowany w budownictwie w XX wieku, dziś jest uznawany za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego i środowiska. Choć jego stosowanie zostało zakazane w Polsce w 1997 roku, wciąż istnieje wiele budynków i instalacji, które zawierają azbest. Usuwanie wyrobów zawierających ten szkodliwy minerał jest więc kluczowym zadaniem, które wymaga zarówno odpowiednich środków, jak i świadomości społecznej.

Azbest jest materiałem mineralnym o doskonałych właściwościach izolacyjnych i odporności na ogień, co sprawiło, że był powszechnie stosowany w budownictwie, przemyśle i transporcie. – Niestety, włókna azbestowe mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Wdychanie drobnych włókien azbestu może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego – mówi wójt Alojzy Włodarczyk – Azbest jest niewidocznym zabójcą. Jego włókna mogą utrzymywać się w powietrzu przez długi czas i wdychane prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, które mogą ujawniać się dopiero po wielu latach – dodaje.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!