GrabicaUncategorizedWydarzenia

Gmina Grabica usuwa azbest

Historia azbestu zatoczyła ogromne koło, od zachwytu, jako popularnego i taniego materiału budowlanego, który wchodzi w skład tzw. eternitu, do całkowitego zakazu jego stosowania w wielu krajach. W gminie Grabica przeprowadzona inwentaryzacja wykazała, że łączna masa wyrobów azbestowych to około 5 787 144 kg – informuje Urząd Gminy.

Na terenie Gminy Grabica podczas przeprowadzanej od 2015 roku akcji usuwania azbestu udało się pozbyć tych niebezpiecznych odpadów aż z 91 budynków. W ramach zadania zostały zdemontowane odpady zawierające azbest w ilości prawie 328 ton, gdzie łączny koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad 120 197, 38 zł. W 2016 roku odebrano 159 ton od 47 właścicieli nieruchomości, ogólna wartość wykonanych działań to ponad 66 tys. zł. W minionym roku odebrano ponad 151 ton z 31 posesji, ogólna wartość wykonanych działań to 47 tys. zł, w tym dofinansowanie w formie dotacji wyniosło 37,8 tys. zł. W 2017 usunięto dodatkowo również odpady z 13 posesji uszkodzonych w wyniku huraganu, ogólna wartość zadania to niemal 7 tys. zł.

Do 20 grudnia 2017 roku przyjmowano wnioski o bezpłatne usunięcie wyrobów zawierających azbest z dachów budynków lub odbiór zdemontowanych materiałów azbestowych z terenu posesji, którego realizacja planowana jest do 28 września 2018 roku. Do urzędu wpłynęły 34 wnioski.

Należy pamiętać, że dofinansowanie dotyczy tylko samej utylizacji eternitu, wymiana pokrycia nie jest refundowana. Dotacją objęte są koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania lub zabezpieczania odpadów zawierających azbest.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close