Wydarzenia

Dziadkowanie czy dziadowanie?

Marcin Przybylski, www.kurier.pap.pl

Prawie jedna czwarta ludności Polski to osoby po sześćdziesiątym roku życia. Przeciętne świadczenie emerytalne z ZUS wyniosło w 2016 r. 2205 zł. Z okazji Dnia Babci i Dziadka GUS przygotował najważniejsze informacje o polskich seniorach.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 r. 23,6 proc. ludności Polski stanowiły osoby po 60 roku życia. W tej grupie 30 proc. to osoby w przedziale 60–64 lata i 25 proc. w wieku 65–69 lat. Ponad 8 proc. to seniorzy w wieku ponad 85 lat.

Przeciętne świadczenie emerytalne z ZUS wyniosło w 2016 r. 2205 zł (brutto). 10 lat wcześniej średnia emerytura wynosiła nieco ponad 1305 zł (brutto).

Najważniejszą pozycją w wydatkach gospodarstw domowych emerytów stanowią żywność i napoje bezalkoholowe (26,2 proc.), użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii (22,8 proc.). Na zdrowie seniorzy wydają średnio ok. 8,4 proc. swojego domowego budżetu.

Tagi

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Jeśli ktoś potrzebuje opiekunki dla swoich starszych rodziców, dziadków lub rodziny to jest w Piotrkowie firma, która świadczy usługi na rzecz seniorów. Opieka dzienna, opieka godzinowa, pomoc w robieniu zakupów czy zamawianie wizyt u lekarzy to tylko część oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close