Piotrków TrybunalskiWydarzenia

„Dobra jakość powietrza w Piotrkowie” – czy aby na pewno?

„Nad Piotrkowem Trybunalskim mamy czyste powietrze – tak wynika z badań prowadzonych przez czujniki zainstalowane w minionym tygodniu w naszym mieście” – chwali się na swojej stronie internetowej piotrkowski magistrat. Czy to oznacza, że Piotrków wygrał walkę ze smogiem? Odpowiedź jest krótka: NIE!

W notce zatytułowanej „Dobra jakość powietrza w Piotrkowie” przeczytamy, że w Piotrkowie zainstalowanych jest kilkanaście czujek powietrza. Urządzenia są rozsiane po całym mieście. Ich zadaniem, oprócz wskazywania temperatury i ciśnienia powietrza, jest przede wszystkim monitorowanie jego jakości. Sprawdzają one na bieżąco zawartość pyłów PM10, PM2.5 oraz PM1. Czytający wpis magistratu, mieszkańcy mogą odnieść wrażenie, że w naszym mieście poradzono sobie ze smogiem. Otóż nie.

Dobra jakoś powietrza, to zasługa bardzo silnych wiatrów, które wieją nad regionem i całym krajem. Wiatr, który łamie konary, niszczy niektóre dachy i zrywa linie energetyczne, także skutecznie wywiewa z miasta wszystkie szkodzące naszemu zdrowiu pyły. O to, jak silny wiatr wiał w mieście i regionie, pytamy w IMGW. – We wtorek i środę w okolicach Piotrkowa wiatr wiał z prędkością 70-75 km/h. Dziś (czwartek) wiatr jest nieco lżejszy i osiąga prędkość maksymalną do 60 km/h. W nocy jednak może jeszcze powiać  do 50 km/h. Piątek, sobota wiatr do 40 km/h i niedziela nawet do 60 km/h – poinformował nas Przemysław Szrama z poznańskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!