Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Piotrków w czołówce niechlubnego rankingu!

Miasto Piotrków Trybunalski znalazło się w rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Jesteśmy „na pudle”, ale w tym wypadku nie ma się czym chwalić. Dane pochodzą z Europejskiej Agencji Środowiska i zostały zebrane przez Toute l’Europe w latach 2021-2022. Piotrków wyprzedza jedynie chorwacki Slavonski Brod i rodzimy Nowy Sącz. Instytucje unijne prowadziły badania pod kątem obecności najbardziej szkodliwego dla człowieka pyłu zawieszonego – PM2,5.

O tym, że w Piotrkowie powietrze nie jest najlepszej jakości widać gołym okiem. Ciężko oddycha się nie tylko na osiedlach domków jednorodzinnych (Wierzeje, Mickiewicza, Szczekanica czy Meszcze), ale i w centrum miasta – zwłaszcza na starówce. Nawet Rządowe Centrum Bezpieczeństwa kilka dni temu rekomendowało pozostanie w domu – pisaliśmy o tym tutaj – ponieważ unosił się gęsty smog. Badania przeprowadzone w naszym mieście w latach 2021 i 2022 pokazały, że Piotrków Trybunalski znalazł się wśród miast w UE z najgorszym powietrzem.

Z danych które opracowało Toute l’Europe wynika, że najwięcej zawieszonego pyły PM2,5 znajdowało się w mieście Slavonski Brod w Chorwacji. Na drugim miejscy jest Nowy Sącz, a trzeci właśnie Piotrków Trybunalski. Kolejne miejsce zajmują: Cremona (Włochy), Łomża, Żory, Kraków, Gliwice, Padwa (Włochy) oraz Zgierz.

Wpływ na zdrowie ludzi głównych czynników zanieczyszczenia powietrza
w odniesieniu do chorób

Nowym elementem tegorocznej oceny jest ilościowe oszacowanie obciążenia zdrowotnego konkretnymi chorobami, do których przyczynia się zanieczyszczone powietrze. Ogólne obciążenie zdrowotne związane z każdą z tych chorób zależy nie tylko od codziennego zmagania się ze skutkami tych chorób ale także, dodatkowo zmagania się z negatywnymi skutkami złej jakości powietrza na zdrowie ludzi już chorych.

W przypadku chorób, takich jak choroba niedokrwienna serca i nowotwory, zgony następują z powodu tych chorób. W kontekście jednak innych schorzeń takich jak cukrzyca czy astma, chory nie tylko zmagania się z wyniszczającymi skutkami zdrowotnymi tych chorób przez wiele lat albo nawet dziesięcioleci ale dodatkowym obciążeniem dla tych chorych ludzi, jest również zanieczyszczenie powietrza. . W związku z tym, rozważając wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, nie można skupiać się wyłącznie na zgonach związanych z wpływem  jakości powietrza, ale — co istotne — należy także wziąć pod uwagę długoterminowy wpływ chorób na jakość życia codziennego obywateli Unii, którzy zmagają się z długotrwałymi skutkami takich chorób jak astma.

Wśród rozważanych chorób związanych z zanieczyszczonym powietrzem w przypadku narażenia na pył drobny (PM2,5) największe obciążenie zdrowotne stanowi choroba niedokrwienna serca, a w dalszej kolejności: udar mózgu, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc i astma. W przypadku dwutlenku azotu w odniesieniu do trzech rozważanych chorób największe obciążenie zdrowotne stanowi cukrzyca, a w dalszej kolejności udar mózgu i astma – czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Środowiska.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 grudnia, 2023 07:29

Jak zwykle propaganda. Zawsze był Kraków. Teraz My. Dziwne dane mają.

Last edited 4 miesięcy temu by Mieszkaniec

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!