KulturaNadchodzące wydarzeniaWażne wiadomościWydarzenia

Zapowiedź sesji plenarnej w Strasburgu

W poniedziałek, 22 kwietnia rozpocznie się ostatnia w tej kadencji sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. upamiętnieniem 20. rocznicy rozszerzenia UE w 2004 roku, zwalczaniem przemocy wobec kobiet oraz konkluzjami z ostatnich posiedzeń Rady Europejskiej.

W poniedziałek odbędzie się debata plenarna na temat nowych przepisów promujących naprawę towarów. Ich celem jest zrównoważona konsumpcja i zmniejszenie kosztów nowych zakupów. Pierwszego dnia sesji posłowie do PE omówią również zakaz produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej na rynku unijnym oraz zmianę dyrektywy ws. zapobiegania handlowi ludźmi.

Drugiego dnia sesji odbędzie się debata plenarna na temat konkluzji z ostatnich posiedzeń Rady Europejskiej, w szczególności w sprawie Nowego ładu na rzecz europejskiej konkurencyjności i strategicznego programu UE na lata 2024–2029. We wtorek Parlament ma przyjąć pierwsze w historii UE prawo o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Nowe przepisy mają zapobiegać gwałtom i podnosić świadomości w kwestii zgody, a okaleczanie żeńskich narządów płciowych i przymusowe małżeństwa staną się przestępstwami wobec prawa UE. We wtorek posłowie mają przyjąć także stanowisko w sprawie zmienionych przepisów mających na celu zwalczanie opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Proponowane przepisy mają chronić firmy, zwłaszcza MŚP, przed spóźnionymi płatnościami. Podczas debaty we wtorek i głosowania w środę, posłowie mają przyjąć pierwszą ogólnounijną kartę osoby niepełnosprawnej oraz kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy ustanowią ogólnounijną kartę osoby niepełnosprawnej, aby zapewnić, że podczas krótkich podróży osoby niepełnosprawne mają równy dostęp do preferencyjnych warunków. Tego samego dnia Parlament zagłosuje także nad przedłużeniem tymczasowych środków liberalizacji handlu dla Ukrainy przy jednoczesnej ochronie unijnych rolników. Posłowie i prezydencja Rady osiągnęli w tym miesiącu tymczasowe porozumienie w sprawie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na import ukraińskich produktów rolnych do 5 czerwca 2025 r.

W środę rano odbędzie się debata na temat ataku Iranu na Izrael oraz potrzeby deeskalacji i odpowiedzi UE. Trzeciego dnia sesji posłowie do PE, przedstawiciele UE i państw członkowskich oraz młodzi ludzie urodzeni w maju 2004 r. będą świętować 20. rocznicę przystąpienia dziesięciu krajów do UE. W środę odbędzie się również finałowe głosowanie nad nowymi przepisami UE o zrównoważonych opakowaniach. Celem przepisów jest uczynienie opakowań używanych w UE bezpieczniejszymi i przyjaźniejszymi dla środowiska. Posłowie zagłosują także nad nowym prawem mającym zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w UE, tak aby obywatele mogli korzystać z czystszego i zdrowszego środowiska, zgodnie z unijną wizją zerowego zanieczyszczenia do 2050 r. Posłowie zagłosują nad przyspieszeniem transgranicznych dochodzeń w sprawie wykroczeń drogowych. Aby zapobiec lekkomyślnej jeździe za granicą, posłowie rozszerzą listę karalnych wykroczeń popełnianych przez kierowców nie-rezydentów i zlikwidują luki utrudniające znalezienie sprawców. Oczekuje się, że w środę posłowie do PE zatwierdzą także nowe przepisy mające na celu poprawę warunków pracy pracowników platform internetowych. Przepisy mają zapewnić, że pracownicy platform mają prawidłowo sklasyfikowany status zatrudnienia oraz skorygować fikcyjne samozatrudnienie.

Ostatniego dnia sesji posłowie do PE będą głosować nad rezolucją oceniającą domniemane rosyjskie próby ingerencji w Parlament Europejski i nadchodzące wybory europejskie. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w związku z doniesieniami na temat rosyjskiej kampanii wywierania wpływu na Parlament Europejski, w tym zarzutami, że Moskwa zapłaciła poszczególnym posłom do PE za ingerencję w nadchodzące wybory europejskie. W czwartek, posłowie zagłosują także nad ukierunkowanym przeglądem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych i zwiększenia elastyczności dla rolników.

Lista sprawozdań wraz z poprawkami
Więcej informacji o sesji plenarnej
Porządek obrad
Transmisja obrad na żywo

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!