Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Budżet Obywatelski WŁ bez głosowania internetowego

W głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego zaszły zmiany. Głosy na poszczególne projekty będzie można oddawać tylko na specjalnie do tego przygotowanych kartach do głosowania. Znika głosowanie przez internet – taką decyzję podjęli radni wojewódzcy.

W tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Łódzkiego będą wybierali spośród 26 projektów zadań wojewódzkich, a mieszkańcy pozostałych 14 powiatów, w których głosowanie na zadania złożone w ramach pul powiatowych zostanie przeprowadzone, będą mieli możliwość zagłosowania na jeden z projektów zgłoszonych w ramach puli powiatu swojego zamieszkania. Każdy pełnoletni mieszkaniec naszego regionu będzie mógł głosować od dziś (10.06) do 26 czerwca.

Zmieniły się zasady głosowania. Nie będzie już można oddawać głosów przez internet. W Urzędzie Marszałkowskim pytamy skąd takie zmiany. Odpowiedź urzędników są zaskakujące. „W związku z wykrytymi nieprawidłowościami, jakie miały miejsce w głosowaniu internetowym i dużo mniejszym zainteresowaniu oddawaniem głosów w ten sposób niż za pośrednictwem kart do głosowania, zdecydowano się odstąpić od głosowania za pomocą internetu. Sposób głosowania wynika z Uchwały Nr IV/56/19 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego.” – czytamy w odpowiedzi nadesłanej do nas przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Dopytujemy także, czy w związku z likwidacja głosowania internetowego, urzędnicy nie obawiają się mniejszego zainteresowania BOWŁ. „Sposób, który umożliwiał głosowanie internetowe nie gwarantował bezpieczeństwa danych osobowych. Dodatkowo wnioskodawcy projektów stwierdzili, że większe znaczenie ma dla nich głosowanie na kartach. Proszę też zwrócić uwagę (dane poniżej), że w głosowaniu na Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego utrzymuje się tendencja spadkowa stosunku głosów oddanych przez internet a za pomocą kart.

W ramach pierwszej edycji BO SWŁ oddano 102 062 głosy z czego:
– do urn wrzucono 67 353 kart (co stanowi 65,99% ogółu kart),
– pocztą przesłano 895 kart (0,88%),
– internetowo głos oddano 33 814 razy (33,13%).

W ramach drugiej edycji BO SWŁ oddano 87 219 głosów z czego:
– do urn wrzucono 68 394 kart (78,42%),
– pocztą przesłano 191 (0,22%),
– internetowo głos oddano 18 634 (21,36%).

Jeśli chodzi o wspomniane nieprawidłowości, to udało nam się nieoficjalnie ustalić, że chodzi o głosy oddawane z najdalszych zakątków świata, które po analizie informatyków wskazywać mogły na nielegalne połączenia. Pewności jednak nie ma, dlatego by „dmuchać na zimne” zmieniono sposób głosowania.

Głosy na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego oddawać można do 26 czerwca w trzech lokalizacjach:
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, ulica Piotrkowska 106, 97-310 Moszczenica, a także w: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski oraz Biuro Powiatowe Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Kostromska 63, 97-300 Piotrków Trybunalski

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrkowianin
11 czerwca, 2019 07:46

KPINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Powiązane artykuły

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!