Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Będzie kolejne aktywne przejście dla pieszych

W Piotrkowie Trybunalskim powstanie kolejne aktywne przejście. Podświetlana „zebra” pomoże chronić pieszych przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego z ul. Dzielną – informuje magistrat.

„Aktywne zebry”, które dodatkowo chronią bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez jezdnię, po raz pierwszy w naszym mieście wykonano w 2018 roku, na przejściu przy wiadukcie PKP na Al. Piłsudskiego. Rok później w ten sam sposób przebudowano „zebrę” przy skrzyżowaniu trasy W-Z z ul. Próchnika (w pobliżu ówczesnego Gimnazjum nr 4, dziś SP10).

– Te inwestycje pokazały, że jest to rozwiązanie, które znacząco poprawiło bezpieczeństwo przechodniów. Z tego względu zdecydowaliśmy się na budowę kolejnych aktywnych przejść – podkreśla prezydent Krzysztof Chojniak.
W ubiegłym roku powstały one w trzech miejscach, na których występuje duży ruch samochodowy i pieszy: na ul. Curie-Skłodowskiej (skrzyżowanie z ul. Leonarda, w pobliżu Mediateki), na ul. Łódzkiej (skrzyżowanie z ul. Gęsią), na ul. Dmowskiego (w okolicy ZSP nr 2 tzw. „Pioma”). W tym roku takie rozwiązanie znów zastosujemy na popularnej „dwupasmówce”. Tym razem przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego z ul. Dzielną.

W Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta ogłoszono przetarg na realizację inwestycji. Oferty można składać do 4 sierpnia, a aktywne przejście ma zostać wykonane w ciągu 60 dni od daty podpisania umowy.

Budowa aktywnego przejścia polega na zamontowaniu w jezdni dwukolorowych diod, które zapalają się światłem przerywanym, w momencie kiedy pieszy zbliża się do przejścia. Dodatkowo na znaku pionowym informującym o przejściu dla pieszych pojawia się pulsacyjne światło pomarańczowe, przez co przejście jest jeszcze bardziej wyeksponowane i widoczne dla kierowców, szczególnie po zmroku.

4.5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!