Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Trzy kolejne aktywne przejścia dla pieszych

Trzy kolejne aktywne przejścia powstaną w Piotrkowie Trybunalskim. Budowa pierwszego z nich w niedzielę (18.10) rozpoczęła się na ul. Curie-Skłodowskiej, przy Mediatece 800-lecia.

Podświetlane zebry, które dodatkowo chronią bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez jezdnię, po raz pierwszy w naszym mieście zastosowano w 2018 roku, na przejściu dla pieszych przy wiadukcie PKP na Al. Piłsudskiego. Rok później w ten sposób przebudowano „zebrę” przy skrzyżowaniu trasy W-Z z ul. Próchnika.  – Doświadczenia tych inwestycji pokazały, że jest to rozwiązanie, które znacząco poprawiło bezpieczeństwo przechodniów. Z tego względu zdecydowaliśmy się na budowę trzech kolejnych aktywnych przejść – mówi prezydent Krzysztof Chojniak, który przyglądał się przebiegowi dzisiejszych prac przy Mediatece 800-lecia.

Roboty na ul. Curie-Skłodowskiej, która znajduje się w ciągu DK 91 nieprzypadkowo zaplanowano w weekend, kiedy ruch na trasie jest mniejszy. Jeśli pogoda pozwoli to w ciągu najbliższych dni podświetlane zebry utworzone zostaną w dwóch kolejnych miejscach, w których występuje zarówno duży ruch pieszy, jak i samochodowy.

W poniedziałek prace mają być wykonywane przy ul. Łódzkiej (skrzyżowanie z ul. Gęsią – strona północna). Jako ostatnie – najprawdopodobniej we wtorek – aktywne przejście wykonane zostanie przy ul. Dmowskiego (w okolicy ZSP nr 2 tzw. „Pioma”).

Budowa aktywnego przejścia polega na zamontowaniu w jezdni dwukolorowych diod, (tzw. kocie oczka) które zapalają się światłem przerywanym, w momencie kiedy pieszy zbliża się do przejścia. Dodatkowo na znaku pionowym informującym o przejściu dla pieszych pojawi się pulsacyjne światło pomarańczowe, przez co przejście będzie jeszcze bardziej wyeksponowane i widoczne dla kierowców, szczególnie po zmroku.

Inwestycje realizowane są w formule „projektuj i buduj”, a zaprojektowanie i wykonanie trzech aktywnych przejść kosztuje budżet miasta blisko 240 tys. złotych.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: